KONKURS FOTOGRAFICZNY

KONKURS FOTOGRAFICZNY 2013

Jak co roku na początku października odbędzie się konkurs fotograficzny.

W czasie wakacji możecie z większą uwagą obserwować otaczający was świat. Kiedy zobaczycie coś niezwykłego, róbcie zdjęcia. W tym roku będziemy oceniać niepowtarzalność ujęć. Macie dostarczyć takie zdjęcia, jakich nikt, idąc tą samą drogą co wy, nie mógłby powtórzyć. Temat tegorocznego konkursu brzmi:

ZATRZYMAĆ TO, CO ULOTNE

Szczegóły dotyczące formatów prac i terminu ich składania podamy we wrześniu.

 


 

KONKURSY PRZEDMIOTOWE

Wszystkich uczniów chcących przygotować się do konkursów kuratoryjnych zachęcamy do odwiedzenia strony www.mazowieckietalenty.edu.pl. Są namazowieckie talenty niej zamieszczone programy merytoryczne konkursów (w tym listy lektur). Pierwsze etapy już jesienią, warto się do nich dobrze przygotować.

 


 

Pożegnanie trzecich klas

W tym roku z naszej szkoły po raz pierwszy odchodziły DWIE trzecie klasy. Klasy różnorodne, ciekawe, pełne talentów. I taka też była konwencja tegorocznej uroczystości - MAM TALENT. A było w czym wybierać - nasi uczniowie pochwalić się mogli talentem w jeździe konnej i sztuce surwiwalu, w królewskim noszeniu korony i zdolnościach paranormalnych. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

Czytaj więcej...

Laboratoria w Centrum Nauki Kopernik 26.06.

KLASA PIERWSZA ROZPRACOWUJE ENZYMY

Bez enzymów bylibyśmy tylko zbieraniną białek, cukrów i tłuszczów. To one ciężko pracują, aby organizm działał prawidłowo. Samodzielnie wykonując doświadczenia, poznawaliśmy różne enzymy i ich funkcje. Przekonaliśmy się, że drożdże i ziemniaki doskonale nadają się do wytwarzania piany i zbadaliśmy procesy trawienia białek i cukrów. W związku z tym jeden temat na klasę drugą mamy już zaliczony:)

 KLASA TRZECIA B ODKRYWA MEGACZĄSTECZKI

Każdy z nas mógł posłużyć się pipetą Pasteura, szalką Petriego, zlewką, różnymi cylindrami miarowymi, bagietką, wagą elektroniczną, płytą grzejną, minutnikiem, czajnikiem, łyżeczką metalową, otwieraną metalową kulą, łapą metalową, czerwoną łapą do gorących przedmiotów, zestawem do sączenia. Robiliśmy BIOPLASTIK, SZTUCZNY JEDWAB I KULE Z POLISTYRENU.

Czytaj więcej...

Szkoła wiosenna klasy drugiej - spływ Czarną Hańczą

NA CZARNEJ HAŃCZY

 Pomysł spływu nie każdego zachwycał. Po trudnych warunkach w Machnaczu, niewielu chciało znowu podjąć trudy życia poza cywilizacją. Okazało się, że przeżyliśmy.DSC00491

Początek podróży na Dworcu Centralnym postawił nam włosy dęba. Wszyscy byliśmy obładowani jak wielbłądy. Do tego obok nas miały zbiórkę duże Przymierze i szkoła Sodalicji Mariańskiej z Ogrodowej. Wszyscy wybierali się do Augustowa. Na szczęście nie na spływ, bo mogłoby zabraknąć miejsca na rzece.

Ponieważ wiało, ratownik podjął decyzję, że spływ zaczynamy w Wigrach, a nie jak wcześniej planowaliśmy w Starym Folwarku. Nie chciał zaczynać nauki wiosłowania na wielkim jeziorze wigierskim.
W związku z tym na początku musieliśmy przepłynąć przez rurę pod szosą. Nie dla wszystkich było to proste. Za to zaraz za szosą odsłoniła się przed nami piękna rzeka i uroki Wigierskiego Parku Narodowego. Do przepłynięcia mieliśmy ok. 14 km.

Świeciło słońce, a wiatr pomagał je przetrwać. Do Budy Ruskiej, najzimniejszego miejsca na ziemi dopłynęliśmy radośni. Tylko jedna osoba wiedziała, że nie lubi wiosłować. Płynęła tylko po to, by na campingu zagrać we flagi. Niestety nie udało się spełnić tego marzenia. Jeszcze nie teraz.

Czytaj więcej...

Szkoła wiosenna klasy pierwszej - Jura Krakowsko-Częstochowska 2013

Upał. Skały. Ruiny zamków. Jaskinie. Strusie i wodna bitwa - jak to wszystko opisać w kilku zdaniach? 

ADSC04352 jeszcze poziomki i wspinaczka i pizza w cieniu świerków... 

 Wędrowaliśmy po dnie starego morza, wśród skał oślepiająco białych w słońcu. Wszędzie dookoła kwitły letnie kwiaty, zieleniły się zboża, pachniały sosnowe lasy. Na zamku
w Ogrodzieńcu dowiedzieliśmy się, jak uniknąć śmierci głodowej
w studni, a na Górze Birów zwiedziliśmy starożytne grodzisko. Jeden dzień spędziliśmy w Ojcowskim Parku Narodowym,
a jeden... wylegując się w cieniu. 

Po prostu - było nam świetnie!  

 

Czytaj więcej...

Szkoła wiosenna klas trzecich - Praga 2013

W dniach 17-22 czerwca obydwie klasy trzecie przebywały na wiosennej szkole w Pradze. Po długim namyśle wybraliśmy właśnie stolicę Czech. 

DSC 0246Jeszcze wtedy nie wiedzieliśmy, jak to miejsce zapada w pamięć i jak jest piękne. Chodząc po wyznaczonych przez nas szlakach, dowiedzieliśmy się wiele o historii polsko-czeskiej. Pani Małgorzata Zielińska (nauczycielka historii i wychowawczyni klasy 3bm) bacznie czuwała nad tym, żebyśmy wywieźli jak najwięcej tej wiedzy do Polski.

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Mecz piłki nożnej

14 czerwca po raz kolejny zmierzyliśmy się z uczniami z Primusa. Tym razem rozegrany został mecz piłki nożnej. Walka była bardzo wyrównana:)

Ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem chłopców z Primusa 5:4. Gratulujemy - obu drużynom!

Czytaj więcej...

KIERMASZ PODRĘCZNIKÓW

Uwaga!

Chcecie się pozbyć starych podręczników? Chcesz tanio kupić podręcznik do następnej klasy?

KIERMASZ KSIĄŻEK OD PONIEDZIAŁKU W SZKOLE!

Przynieście podręczniki do szkoły W PONIEDZIAŁEK i zostawcie w sekretariacie. Do każdej książki dołączcie karteczkę z imieniem i nazwiskiem i ceną, za jaką chcecie ją sprzedać.

Kupować książki można we wtorek i środę w godz. 8:30 - 15:00 w sekretariacie.

GIMNAZJALNY PROJEKT HISTORYCZNY

W gimnazjum w ramach zaliczenia projektu na ocenę celującą z historii należy przedstawić publicznie prezentację na wybrany temat. Basia i Julka po przeczytaniu książek o dzieciach holocaustu, wizycie w Żydowskim Instytucie Historycznym i obozie Auschwitz-Birkenau przygotowały pracę o losach dzieci żydowskich podczas II wojny światowej. Została ona skonsultowana z Panią Anną Podgórską. 13 czerwca gimnazjalistki przeprowadziły lekcję dla klas 6t i 6m z naszej podstawówki. 

Czytaj więcej...

WYJAZD JĘZYKOWY - GENEWA/BRUKSELA

 

DSC00040Wróciliśmy z wycieczki do Genewy i Brukseli zmęczeni, ale zadowoleni i zachwyceni. Nietrudno odgadnąć, że nasza zagraniczna wyprawa  udała się namedal. Dopisała nam zarówno pogoda jak i humory, nie zawiodły nas wyszukane do obejrzenia atrakcje.

W Genewie byliśmy gośćmi ONZ i Czerwonego Krzyża, zwiedziliśmy piękną katedrę św. Piotra oraz niezapomniane muzeum jednych z najdroższych zegarków na świecie - Patek Philippe. Odpoczywaliśmy w idyllicznym ogrodzie botanicznym, zobaczyliśmy słynną fontannę Jet d'eau, przeszliśmy wzdłuż i wszerz urocze stare miasto, a wieczornym przechadzkom brzegiem Rodanu oraz Jeziora Genewskiego nie było końca.

W drodze do Montreux zwiedziliśmy średniowieczny zamek Chillon oraz fabrykę sera Gruyere i czekolady Callier, w których mogliśmy zobaczyć proces produkcji tych szwajcarskich specjałów. Na koniec każdej z apetycznych wycieczek czekała nas pyszna degustacja. Gruyer mimo, że bardzo smaczny, przegrał w rankingu popularności z czekoladkami Callier.

Z ciężkim sercem i równie ciężkimi, bo pełnymi czekolad, walizkami opuszczaliśmy Genewę. Niedzielę spędziliśmy w Brukseli, która mimo swojej niewątpliwej urody nie była w stanie pobić atrakcyjności Szwajcarii.

Czytaj więcej...

TURKOŁO W NIERÓWNEJ WALCE Z OWADAMI...

...CZYLI JAK SZUKALIŚMY BUGU NAD LIWCEM

Dzień zaczął się pięknie i nic nie zapowiadało katastrofy. 

Dojechaliśmy do Łochowa. Świeciło słońce. Okoliczne łąki wyglądały niczym wielobarwne dywany. Jednym słowem - cudowne, wiosenno-letnie przedpołudnie.

Sielanka niemalże.

Z werwą i ochotą wkroczyliśmy na szlak, niezrażeni faktem, że właściwie znajdował się on pod wodą. I wtedy... Niespodziewanie znależliśmy się w południowoazjatyckiej dżungli.

Czytaj więcej...

I jak inne - warszawskie drapacze chmur z XX i XXI w.

Ósme wyjście Koła Varsavianistycznego "Warszawskie ABC..."pulpa16

Tym razem zwiedzaliśmy Pałac Kultury i Nauki i oglądaliśmy wieżowce, które "wyrosły" w centrum w ostatnim dwudziestoleciu. Mieliśmy też przyjemność wjeżdżać superszybką windą na 30 piętro budynku Orange i podziwiać Warszawę z góry. Na koniec w miłym otoczeniu pizzerii pisaliśmy test z wiadomości zdobytych podczas całego roku działalności warsztatu. 

Czytaj więcej...

Warsztat fizyczno - chemiczny w Koperniku

W sobotę 25 maja odbył się kolejny w tym semestrze warsztat chemiczno – fizyczny. „Porażeni wiedzą” zgromadzili się w Centrum Nauki Kopernik, by zgłębiać tajniki wiedzy przyrodniczej. Tym razem odwiedzili laboratorium fizyczne, gdzie wzorem Edisona i innych naukowców konstruowali własne żarówki. Sami zobaczcie!

Fot. 1: ekipa przy stole laboratoryjnym – słabo widoczny efekt pracy, dobrze widoczne laboratorium i konstruktorzy.

Fot. 2: Świeci! Magda z Piotrem podziwiają swoją żarówkę, obok żarówka Julii i Luizy.

Fot. 3: nasz produkt z bliska.

 

Mecz charytatywny

15 maja w Gimnazjum Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II przy ul. Grzegorzewskiej 10 odbył się charytatywny mini turniej piłki ręcznej. Celem spotkania była zbiórka pieniędzy na leczenie Jasia - ucznia tamtejszej szkoły podstawowej.
W tym wydarzeniu wzięła również udział nasza reprezentacja chłopców.
Mamy nadzieję, że nasz wkład w pomoc dla Jasia był znaczniejszy niż udział w samym turnieju:)

 

Czesne od września 2013 r.

Szanowni Państwo,
od nowego roku szkolnego, tj. od września 2013 r., planuję rewaloryzację czesnego w Szkole Podstawowej nr 2 i w Gimnazjum nr 2 Przymierza Rodzin o 3,4% kwoty dotychczasowego czesnego, czyli o 30 zł.
Czesne pełnopłatne będzie wynosiło 910 zł.
O 3,4% zwiększono też dotację na jednego ucznia na rok 2013.

Marzanna Rymsza-Leociak
Dyrektor szkoły

KLASA II W KOPERNIKU

MEGACZĄSTECZKI W CENTRUM NAUKI KOPERNIK

We wtorek 21.05. poszliśmy na lekcję w Centrum Nauki Kopernik, za którą zapłaciliśmy wieki temu. Mieliśmy  pod CNK spotkać się o 9:15, ale niestety część osób się spóźniła, więc nasze spotkanie z chemią doświadczalną zaczęliśmy z opóźnieniem. Na szczęście nie był to wielki problem.

W laboratorium przywitały nas dwie panie, które miały prowadzić zajęcia. Dostaliśmy fartuchy i gumowe rękawiczki. Podzieliliśmy się na czteroosobowe grupy i w nich usiedliśmy przy stołach ze sprzętem. Najpierw ze slajdów poznaliśmy  zasady BHP, z których najciekawszy wydał mi się punkt z zakazem jedzenia odczynników.

Bałam się, że zajęcia będą nudne, ale zostałam mile zaskoczona. Od razu zaczęliśmy eksperymentować i bardzo się w to wciągnęłam. Byłam pod wrażeniem sprzętu laboratoryjnego, który był do naszego użytku. Na początku robiliśmy coś glutopodobnego, o konsystencji kisielu. Wszystkie czynności mieliśmy opisane krok po kroku, bardzo czytelne i zrozumiałe. Wszystkim doświadczenie się udało. Z mąki ziemniaczanej, wody, gliceryny i kwasku cytrynowego zrobiliśmy bioplastik. Prawie taki sam, z jakiego robi się superdrogie crocsy.

Drugie zadanie było owiane tajemnicą. Nawet po dokładnym przeczytaniu instrukcji, nie potrafiłam się domyślić, co z tego doświadczenia wyjdzie. Podpowiedzią był pojemnik pełen styropianu, który pod wpływem wlewanego odczynnika... znikał. Bardzo zafascynowało to Panią Marysię, która siedziała niedaleko mnie i nie mogła się napatrzeć. Po chwili dowiedzieliśmy  się, że zrobimy swoje własne styropianowe kule. Ich produkcja trochę trwała. Trzeba było trzymać odczynniki w gorącej wodzie przez około 20 minut. W tym czasie, żebyśmy się nie nudzili, pani pokazała nam jak się robi kolorowy nylon. Bardzo mi się podobało. Wyszłam z Centrum z glutowatym plackiem i kulką z czarnego styropianu. 

Agata Kwiatusińska

Czytaj więcej...

Wizyta w "Stoczni" - 16. maja

Około tygodnia temu ja i moja klasa udaliśmy się do Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. Na początku nie za bardzo wiedziałam, o co chodzi. Nazwa organizacji kojarzyła mi się wyłącznie ze Stocznią Gdańską (co w sumie nie było bardzo złym tropem), ale budowa statków w samym centrum Warszawy? Coś mi tu nie pasowało. Na szczęście nie musiałam długo czekać, aby dowiedzieć się, z czym to się je.

Okazało się, że „Stocznia” zajmuje się przeprowadzaniem badań społecznych. Chodzi o docieranie do różnych ciekawych miejsc, zjawisk i ludzi. Organizacja bada, co i gdzie jest potrzebne, przeprowadza rożne ankiety i zbiera wolontariuszy.

Na spotkaniu dowiedziałam się dużo przydatnych rzeczy, najwięcej o wolontariacie. Zawsze myślałam, że chodzi w nim tylko o pomoc drugiemu człowiekowi, ale pewna miła Pani, która opowiadała nam o „Stoczni”, otworzyła mi oczy na jego większe spektrum. Pomagając komuś, możemy pomóc też sobie. Chodzi o to, że każdy z nas może wybrać wolontariat zgodny z jego zainteresowaniami i w ten prosty sposób dalej je rozwijać. Bo czy nie odczuwamy większej satysfakcji, gdy oprócz tego, że sami coś zyskujemy, możemy przekazać też coś innym? Według mnie to genialna sprawa. Tym bardziej, że zostanie wolontariuszem nie jest takie trudne, jak myślałam. Wystarczy wejść np. na stronę Ochotników Warszawskich, znaleźć odpowiedni dla siebie wolontariat i po prostu się zapisać.

W trakcie wizyty w „Stoczni” oprócz wyżej wymienionych rzeczy, dowiedziałam się też więcej na temat organizacji pozarządowych (inaczej zwanych trzecim sektorem lub NGO). Organizacje tego typu nie są finansowane przez rząd. Pojawia się pytanie, z czego się utrzymują.  Odpowiedź brzmi: z datków (od osób, firm itp.) i tak zwanego 1%. Mają dokładnie zarysowany budżet i muszą wydać go co do grosza, co wymaga przygotowania wcześniej bardzo dokładnego planu wydatków. Większość członków tych organizacji nie pracuje w nich na stałe. Jest to rodzaj pracy po pracy, która daje tym ludziom przyjemność i możliwość oderwania się od swoich spraw.

Myślę, że aby pracować w Stoczni, czy innym podobnym miejscu, trzeba być osobą szczególną, pasjonatem. Nie jest to wbrew pozorom praca łatwa. Zwłaszcza, kiedy ma się poczucie odpowiedzialności za dużą grupę ludzi: tych, z którymi pracujesz i tych, którym chcesz pomóc.

Basia Czechowicz kl. II

H jak HIGIENA

Hirszfeld, higiena, homofagi, Heine Medina, hartowanie, higienistki, helioterapia...100 9743

czyli kolejny warsztat Koła Varsavianistycznego za nami. Tym razem zwiedzaliśmy Państwowy Zakład Higieny, oprowadzał nas pan Andrzej Starski. Dowiedzieliśmy się o fascynującej historii epidemii i sposobach zapobiegania im. Dla większości z nas było zaskoczeniem, że nazwę witaminy zawdzięczamy i Kazimierzowi Funkowi, a oznaczenia grup krwi A, B, AB, O Ludwikowi Hirszfeldowi. Obydwaj Polacy byli związani z PZH w czasie dwudziestolecia międzywojennego.

Czytaj więcej...

Machnacz 2013

DSC03328

Komitet powitalny był gotowy. 

Miliony komarów wykluły się akurat na nasz przyjazd, a każdy głodny i spragniony. Naszej krwi. Wzruszeni byliśmy tymi dowodami przyjaźni i opędzić się wprost nie mogliśmy od tych miłych stworzeń. A nie byli to jedyni mieszkańcy bliższej i dalszej okolicy. 

Ten rok był rokiem żmij. Znaleźliśmy ich wprawdzie dwie (w tym jedną czarną), ale wobec braku tych gadów w latach ubiegłych można to uznać za sukces. Żaby i ropuchy dopisały jak zwykle. Zaś prawdziwą perłą w koronie naszych zbiorów był jeż. Niby pospolite zwierzę, ale jednak... Zachwytom nie było końca. 

Pogoda przez cztery dni była po naszej stronie. Czasem trochę za bardzo. Żar lejący się z nieba sprawiał, że przedzieranie się przez grzązkie błota czy uginający się pod nogami mszar było nie lada wyzwaniem. Do tego jeszcze skromna rośłinka o nazwie uczep potraktowała nas jak stado jeleni, wykorzystując nasze spodnie, buty i skarpetki jako tanie i szybkie źródło transportu okropnie kolczastych nasion. 

Tak więc kolejna klasa przeszła swój "chrzest wody i błota", wszyscy przeżyli, nie wszyscy byli zadowoleni... ale cóż, taki jest Machnacz. Na kogo zaś rzuci swój urok, ten zawsze będzie o nim pamiętał.

Czytaj więcej...

Jeden dzień w Auschwitz-Birkenau

O szóstej rano 10 maja 2013 pod szkołą czekał na nas autokar zamówiony na wycieczkę do  Oświęcimia. Brały w niej udział obie klasy trzecie (ok. 25 osób) i dwie nauczycielki, pani Agnieszka i pani Kasia Murzyn. Celem naszej wycieczki było poznanie obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Inicjatorem owego przedsięwzięcia, wbrew pozorom, wcale nie byli nauczyciele, lecz uczniowie, których zainteresowała a zarazem poruszyła literatura obozowa omawiana na lekcjach. Dlatego towarzyszyła nam wielka ciekawość tych szczególnych dla naszego narodu miejsc.

            Jazda autokarem trwała 6 godzin. Mimo tego, że była ona długa i męcząca, nikt nie narzekał. Aby urozmaicić sobie czas śpiewaliśmy piosenki puszczane przez kierowcę. Pani Agnieszka chciała wykorzystać czas i pokazać nam spektakl teatru telewizji, żeby nie tracić czasu na lekcjach, ale niestety jak na złość nie udało się (to prawdziwa złośliwość rzeczy martwych).

            Na miejsce dojechaliśmy ok. godziny 12 i zaczęliśmy zwiedzać. Każdy z nas otrzymał słuchawki oraz sprzęt do odbierania komunikatów nadawanych przez panią przewodnik, która pracuje w muzeum od 1968 roku. W ciągu 4 godzin zdążyliśmy zobaczyć blok 4, 5, 6, 7 i 11 na terenie Auschwitz. W budynkach, w których pierwotnie znajdowały się koszary, a później bloki obozowe, umieszczono gabloty z rzeczami osobistymi więźniów, walizkami, butami, okularami, protezami, garnkami, ubraniami. A także ogromną ilością włosów, które były zbierane przez Niemców po to, by później przerobić je na włosiankę, materiał usztywniający między innymi mundury wojskowe. Zobaczyliśmy obrazy przedstawiające codzienne życie więźniów. Zdjęcia wymęczonych, zmaltretowanych kobiet, które przed aresztowaniem warzyły 60-70 kg, a po pewnym czasie pobytu w obozie ich waga wynosiła zaledwie 20-30 kg. Urnę z prochami pomordowanych więźniów. Pokoje wypełnione pod sufit prymitywnymi pryczami oraz łazienki, w który był dostęp tylko do lodowatej wody. I wreszcie cele, w który przebywali więźniowie. Małe i duże, z większym lub mniejszym dostępem do światła i powietrza. Niby różne, a jednak takie same. Wszystkie tak samo przerażające.

            Następne 2,5 godziny przeznaczyliśmy na obejrzenie obozu Birkenau. Obóz w Brzezince przeznaczony był głównie do zabijania ludzi, a następnie spalania ich ciał. Eksterminacja odbywała się w krematoriach ukrytych w lesie. Dziś po krematoriach zostały tylko ruiny (hitlerowcy wysadzili je tuż przed wejściem Armii Czerwonej). Jednak nadal stoją  baraki, gotowe do przekazania historii.

            Po zakończeniu zwiedzania szybko zjedliśmy późny obiad. Zmęczeni, poruszeni, ale zadowoleni wsiedliśmy do autokaru, aby dotrzeć do Warszawy. To, co zobaczyliśmy zapadnie nam głęboko w pamięci. Z pewnością jeszcze przez długi czas będziemy rozpamiętywać historie tamtych ludzi. Jak żyli, jak byli traktowani, jak cierpieli i jak umarli.

 Zuzia Ciszewska- Korona klasa IIIb

Nauka historii w klasie I.

Lekcje nie zawsze muszą się odbywać w ławkach.
Oglądamy rzeczy związane z monarchią pierwszych Piastów, czyli początkami państwa  polskiego, a potem uczestniczymy w lekcji muzealnej o smutnym końcu pierwszej Rzeczpospolitej.


G - jak gazownia

Koło Varsavianistyczne „Warszawskie ABC...”  odbyło swój kolejny warsztat. Tym razem tematem było „G jak gazownia”. Zwiedzaliśmy Muzeum Gazownictwa, oglądaliśmy film o historii produkcji gazu w Warszawie, a na końcu każdy z nas dostał książkę „Latarnie warszawskie”.

Czytaj więcej...

GENEWA

W środę 5 czerwca grupa kilkunastu śmiałków w asyście dwóch opiekunów wyrusza na wycieczkę do Genewy.geneve-2 Naszym głównym celem jest sprawdzenie na czym polega wielojęzyczność Szwajcarii. Oprócz wątków typowo turystycznych nie zabraknie również i naukowych. Karty pracy są już przygotowane :)

W programie m.in. zwiedzanie siedziby ONZ, niezwykle interesujacego Muzeum Czerwonego Krzyża, wycieczka do średniowiecznego zamku Chillon oraz fabryki sera Gruyere. Wracamy przez Brukselę, w której spedzimy jeden dzień. Szczegółowy opis naszej wyprawy oraz zdjecia, zaraz po powrocie.
Sekcja francusko-niemiecka :)

EGZAMINY GIMNAZJALNE

Trwają egzaminy trzecioklasistów. Dziś testy przyrodniczy i matematyczny. Uczniowie wychodzą z nich zadowoleni! Trzymamy kciuki! Jutro już tylko język angielski...i z głowy.

Czytaj więcej...

TURKOŁO SZUKA WIOSNY

GDZIE JEST WIOSNA???

W sobotę wyruszyliśmy sprawdzić to naocznie. I w zasadzie nie musieliśmy specjalnie daleko iść. Zaraz na początku szlaku, w Truskawiu, kwitła leszczyna, a na (jeszcze) zaśnieżonej ścieżce leżał padalec. Uczynnie przenieśliśmy go na słońce, by wigoru nabrał. TK Kampinos 13.04

Pogoda - jak zwykle - była po naszej stronie. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że to TurKoło właśnie generuje dobrą aurę. Świeciło słońce, było tak ciepło, że do plecaków poszły kurtki
i ciepłe bluzy.

A wiosna kotłowała się dookoła. Topniejący śnieg utworzył wśród wierzb i uschłych trzcin rozlewiska, pełne żab. Nad nimi fruwały motyle, więc można już było przepowiadać lato na podstawie koloru pierwszego napotkanego w tym roku. W kałuży złapaliśmy dwie traszki, w małym jeziorku zaskrońca a do kompletu ropuchę i jaszczurkę zwinkę. 

Długi czas spędziliśmy również na pracach inżynieryjnych. Uregulowaliśmy rzekę, spływającą z lodowca, zbudowaliśmy tamę, kanał, zbiornik retencyjny i polder. Ot, takie zajęcia z geografii w praktyce:)

Na koniec tradycyjnie szukaliśmy autobusu. Udało nam się w Łomnej.

Czytaj więcej...

MECZ KOSZYKÓWKI CHŁOPCÓW

12 kwietnia swój pierwszy mecz rozegrała męska reprezentacja koszykówki. W jej składzie zagrali: Filip Zawartka (kapitan drużyny), Kuba Stachowicz, Piotrek Pruszkowski, Kacper Michalski, Hubert Tarczyński, Stasiek Borawski, Stasiek Stypuła, Dawid Zawadzki, Piotrek Konczewski, Łukasz Niemotko, Marcin Białek i Chris Pulawski. Nad dynamicznymi zmianami na boisku - każdy rwał się do gry! - czuwał Pan Konrad Kądziołka.
Naszym przeciwnikiem była drużyna z sąsiedniego Gimnazjum nr 9 im. R. Schumana Fundacji Primus i na ich sali gimnastycznej odbyły się rozgrywki.

Mecz był bardzo dobry, choć go przegraliśmy. Pierwsza część gry należała do Primusa. Potem chłopaki szybko nadrobili straty, a nawet prowadzili przez jedną kwartę. Końcówka jednak należała zdecydowanie do naszych rywali. Zwycięskie kosze padły dosłownie w ostatnich minutach meczu.

Z niecierpliwością oczekujemy rewanżu!

Czytaj więcej...

LUDUS PASCHALIS

Pani Maria Bremer poleca:
LUDUS PASCHALIS czyli rzecz o Zmartwychwstaniu Pańskim - w wykonaniu Teatru Węgajty, 19:00 w Kościele Pokamedulskim ul. Dewajtis 3, 23 kwietnia. 
 
Ludus Paschalis to cykl średniowiecznych dramatów liturgicznych: Descensio ad Inferos (Zstąpienie do Piekieł, XIVw.), Visitatio Sepulchri (Nawiedzenie Grobu, XIVw.), Officium Peregrinorum (Pielgrzym, XIIw.), które zostaną wykonane w ramach uroczystych Nieszporów Gregoriańskich.
Więcej o Ludus Paschalis: www.wegajty.pl

Nazajutrz (24 kwietnia), o godz. 17:00, zapraszamy do Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego na spotkanie z Tadeuszem Kornasiem, autorem książki „Schola Teatru Węgajty. Dramat liturgiczny" (Wydawnictwo Homini, Kraków 2013). Spotkanie z udziałem zespołu Scholi Węgajty poprowadzi Piotr Morawski. 
Więcej o książce: www.homini.com.pl

Po spotkaniu przeniesiemy się na ul. Piwną do Kościoła św. Marcina, gdzie o godz. 19.30 odbędzie się wernisaż wystawy pracowni ikonograficznej Grupy Agathos „Ikona - wspólne dziedzictwo”. 

Wszystkie wydarzenia odbędą się w ramach konferencji "Teatr staropolski a kultura współczesna" organizowanej w dziesiątą rocznicę śmierci profesora Juliana Lewańskiego.
Program całej konferencji: www.ispan.pl

Organizatorzy: Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Stowarzyszenie Liber Pro Arte, Instytut Papieża Jana Pawła II, Narodowe Centrum Kultury, Klasztor Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, Stowarzyszenie Teatr Węgajty, Pracownia ikonograficzna Grupa Agathos. 
Sponsorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa Warmińsko Mazurskiego

PODSUMOWANIE TYGODNIA TEATRALNEGO

Przedstawienia:

Dziewczyna pijąca wino - klasa 1

Małżeństwo Arnolfinich - klasa 2

Nieświadome rywalki - klasa 3a

Nocne biuro - klasa 3b

WYNIKI FINAŁU TYGODNIA TEATRALNEGO

Grand Prix za spektakl "Nieświadome rywalki"

Pierwsza Nagroda za spektakl "Nocne biuro"

Nagroda Publiczności za "Małżeństwo Arnolfinich"

Czytaj więcej...

94 rocznica odzyskania niepodległosci

Zbliża się 94 rocznica odzyskania prze Polskę niepodległości. Podczas rozbiorów młodzi Polacy nie tylko przygotowywali się do walki zbrojnej, ale starali się poznać swoją ojczyznę. My też chcemy Was zachęcić do lepszego poznania swojej okolicy. Dlatego w piątek 9 listopada nie będzie normalnych lekcji, tylko odbędziecie tematyczne wycieczki. Aby się dobrze do nich przygotować musicie do 6 listopada dobrać się
w pięcioosobowe zespoły i zgłosić ich skład do pani Marysi Bremer. Każdy zespół wybiera jeden temat
i także zgłasza go do p. Marysi, możecie też wymyślić własny, pamiętając, że powinno być w nim ok. 5-7 obiektów do obejrzenia i temat musi zatwierdzić p. Gosia lub p. Marysia, można też modyfikować plan zwiedzania – jeśli jakieś obiekty są bardzo odległe od siebie, ale taką zmianę też trzeba zatwierdzić.
 

W każdym zespole musi być:

trasowy – który zaplanuje, gdzie się spotykacie, jak będziecie jechać i o której kończycie, to on będzie Waszym pilotem,

fotograf – on zrobi dokumentację zdjęciową obiektów i Waszej wyprawy i wybierze 10-20 najbardziej charakterystycznych fotografii, które wykorzystacie w prezentacji,

pisarz 1 - który, krótko w 2-4 zdaniach opisze każdy obiekt, który zobaczycie,

pisarz 2 – który w 20-30 zdaniach opisze Waszą wyprawę, co się na niej działo i jakie mieliście po drodze przygody,

informatyk – to on ze zdjęć i opisów zrobi zgrabną prezentację.

Ze wszystkich prezentacji zrobimy okolicznościowy gimnazjalny przewodnik po Warszawie.

Pisarze i informatyk, mogą swoją pracę wykonać na najbliższej lekcji informatyki po 9 listopada. Tak, aby nie mieć dodatkowej pracy w domu.

Czytaj więcej...

ZAPROSZENIE

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA PIKNIK SZKOLNY „MITY I LEGENDY”

20 PAŹDZIERNIKA 2012 W GODZINACH 10 - 14

W SZKOLE PRZYMIERZA RODZIN nr 2 PRZY ul. RACŁAWICKIEJ 14

Dyrekcja, Rodzice, Uczniowie, Nauczyciele

ZAWODY PŁYWACKIE W WILANOWIE

Poniedziałek 8. października zapisał się złotymi zgłoskami w sportowej historii naszego Gimnazjum. Po raz kolejny stanęliśmy do rywalizacji na wilanowskim basenie z International European School. Można więc nawet powiedzieć, że były to zawody międzynarodowe.

Chlubę przyniosły nam nasze pływaczki. Czy to obietnica tortu (ewentualnie zestawu w McDonaldzie...) czy wrodzony duch walki, czy wreszcie - determinacja i sprawność - dość, że sztafeta w składzie Julka, Lusia, Magda i Agata była bezkonkurencyjna!

A do tego jeszcze w pływaniu indywidualnym Julia zdobyła złoty medal. Na panów naszych, niestety, kulinarne obietnice nie podziałały. Dzielnie wystartowali w sztafecie, a do zawodów indywidualnych stanął jedynie Hubert.

Pławimy się w blasku sławy dziewczyn!

 

RELACJA ZE SZKOŁY JESIENNEJ

W POSZUKIWANIU PALCA HRABIEGO FREDRY

albo wszystkie zwierzęta prawdziwe i nieprawdziwe

To były intensywne cztery dni. Zaczęliśmy nawet z grubej rury, bo od Panoramy Racławickiej. Robi wrażenie! Może to banalne stwierdzenie, do tego jeszcze z ust człowieka dzielącego sztukę na "ładne-nieładne", ale ogromne płótno, wyeksponowane tak, że nie wiadomo gdzie kończy się obraz a zaczyna makieta sprawia, że choć przez chwilę można wyobrazić sobie bitewny zamęt, poczuć zapach prochu i kurzu z gościńca, usłyszeć tętent koni i huk armat.

Czytaj więcej...

Wyjazd integracyjny klasy I

Tradycji stało się zadość. Gościnny dom na ul. Jeża został zasiedlony przez kolejną pierwsza klasę. Tradycyjnie oddawaliśmy się tam grom, zabawom, jedzeniu makaronu, rozmowom, spaniu, jedzeniu makaronu... Wróciliśmy zadowoleni i zintegrowani, bo temu przecież miał posłużyć ten wyjazd.

 

 

ZAWODY PŁYWACKIE

Dnia 08.10.2012 na pływalni przy Zespole Szkół Nr 79 (ul. Wiertnicza 26) odbędą się zawody pływackie.

Rywalizacja będzie się odbywała między zawodnikami reprezentującymi nasze gimnazjum a uczniami International European School. Wszystkich chętnych do udziału w tym wydarzeniu zapraszam na lekcje wuefu w piątek 28.09 na pływalni przy Wilczym Dole 4.

Liczę na, choćby skromne, grono kibiców.

Konrad Kądziołka

konkurs na Menadżera Szkolnej Reprezentacji Sportowej

Ogłaszam konkurs na Menadżera Szkolnej Reprezentacji Sportowej!

Idealny kandydat powinien mieć:

 • wykształcenie kierunkowe
 • znać dwa języki na poziomie komunikacyjnym
 • mieć co najmniej dwuletnie doświadczenie na podobnym stanowisku

Najważniejsze jest by kandydat miał pomysł!

Komisja rekrutacyjna oczekuje przedstawienia w postaci pisemnej (na kartce, w mailu, w mailu w Librusie) swoich pomysłów na pracę takiego menadżera (czyli co i jak chciałbym / chciałabym zrobić jako menadżer).

Komisja rekrutacyjna liczy na poważne podejście kandydatów do tematu a także na jak najbardziej kreatywne.

Pozdrawiam

Konrad Kądziołka

II Rodzinny Rajd Rowerowy

W sobotę 15 września 2012 roku odbył się II Rodzinny Rajd Rowerowy w Lesie Kabackim. Pomimo deszczowego poranka, pogoda dopisała i często pojawiało się słońce. W trakcie rowerowego przejazdu, odwiedziliśmy Centrum Operacji Powietrznych, Mogiłę Powstańców oraz punkt odłowu dzików. Po przyjeździe na Polanę Powsińską, czekało już na nas ognisko, kiełbaski i napoje. Po posiłku dzieci i dorośli brali udział w konkursach i grach sportowych.

Zwycięzcy poszczególnych konkurencji w swoich kategoriach wiekowych otrzymali nagrody. W rajdzie wzięło udział 80 osób.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, do zobaczenia za rok!

Filip Trząski

SZKOŁA JESIENNA - WROCŁAW

Tegoroczny jesienny wyjazd gimnazjalistów do Wrocławia odbędzie się w dniach 18 - 21 września 2012 r. Zapraszamy do zapoznania się z opisami grup!

W poszukiwaniu palca hrabiego Fredry

Oto grupa dla wnikliwych tropicieli! Będziemy przemierzali zaułki i ulice Wrocławia, poszukując:

zmumifikowanego palca,

złota, co nie zawsze się świeci,

kozy w kozaczkach,

tajemniczej ulicy zakładów pogrzebowych,

najlepszych burgerów w mieście...

...i wielu, wielu innych smaczków miasta. Przejdziemy się po Dzielnicy Czterech Świątyń, kupimy ręcznie robione cukierki i zjemy je w Ogrodzie Zoologicznym. Sprawdzimy, czy można dojechać pociągiem do nieba, odwiedzimy manufakturę czekolady, zajrzymy tam, gdzie turysta nie zagląda.

BĘDZIE SIĘ U NAS DUŻO DZIAŁO!

Serdecznie zapraszamy! NIE POŻAŁUJECIE!

Katarzyna Maleszak i Anna Męczyńska

Czytaj więcej...

Konkurs fotograficzny "KONTRASTY"

Wyciąg z regulaminu konkursu fotograficznego KONTRASTY

 1. Organizatorem konkursu jest Gimnazjum nr 2 Przymierza Rodzin.
 2. Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół Przymierza Rodzin oraz szkół podstawowych i gimnazjów publicznych i niepublicznych.
 3. Konkurs dotyczy zdjęć w dwóch kategoriach:
 1. zdjęcie pojedyncze,
 2. seria.
 1. Do konkursu przyjmowane są odbitki fotograficzne w formatach 24 x 30 i 30 x 40. Inne formaty prac nie będą uwzględniane.
 2. Każdy uczestnik konkursu może przysłać po trzy prace w poszczególnych kategoriach.
 3. Seria zdjęć traktowana jest jako jedna praca.
 4. Prace należy dostarczyć do gimnazjum 5 października 2012 roku.

Konkursy dla uczniów w roku szkolnym 2012/13

DLACZEGO WARTO BRAĆ UDZIAŁ W KONKURSACH?

 • MOŻNA POSZERZYĆ SWOJĄ WIEDZĘ
 • ZDOBYĆ NOWE UMIEJĘTNOŚCI
 • ZDOBYĆ DODATKOWE PUNKTY DO LICEUM

Na razie nie ma terminów i programów KURATORYJNYCH KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH (mają się pojawić do 30 września), zachęcamy do regularnego zaglądania na stronę kuratorium, tam pojawią się zakresy materiału, a na razie można zobaczyć zadania z zeszłego roku.

KONKURSY INTERDYSCYPLINARNE I TEMATYCZNE, które, mamy nadzieję, wkrótce się pojawią: 

www.kuratorium.waw.pl

SĄ JUŻ WYMAGANIA DO:

 • KONKURSU INTERDYSCYPLINARNEGO NA PRAWACH KONKURSU PRZEDMIOTOWEGO Z WOS-u: 

www.ceo.org.pl/koss

TERMIN ZGŁOSZEŃ W SZKOLE DO 28 WRZEŚNIA DO P. GOSI ZIELIŃSKIEJ.

 • KONKURSU HISTORYCZNEGO „LOSY ŻOŁNIERZA I DZIEJE ORĘŻA POLSKIEGO”

www.losyzolnierza.pl

TERMIN ZGŁOSZEŃ W SZKOLE DO 28 WRZEŚNIA DO P. GOSI ZIELIŃSKIEJ.

 • KONKURSU WIEDZY BIBLIJNEJ „HIERONIMUS”

www.koab.pl 

TERMIN ZGŁOSZEŃ W SZKOLE DO 28 WRZEŚNIA DO P. MAĆKA ŁABY.

Dalsze informacje, już wkrótce, jak tylko kuratorium poda nowe dane. Zachęcamy też do udziału w konkursie fotograficznym Przymierza Rodzin.

Rozpoczęcie roku szkolnego

Nowy rok szkolny rozpoczniemy uroczystą Mszą Św. 3 września.

Spotkamy się o godz. 10.00 w kościele św.Michała przy ul. Puławskiej.

Obowiązuje strój galowy.

Klasa 1. może wyjątkowo przyjść w stroju "galowo-wyjazdowym", tak żeby było i elegancko i wygodnie
w podróży.

Po mszy odbędzie się krótkie spotkanie wychowawców z klasami, wyjątkowo w tym roku w szkole podstawowej.

Kl.1 po mszy udaje się na wyjazd integracyjny do Podkowy Leśnej.

r

l sp

logo

 STALE

WSPÓŁPRACUJEMY:

logo LS

Fundacja Dzielo Nowego Tysiaclecia

mw-logo