Nominacja dla p. Dyrektor

Szanowni Państwo,zdjecie

miło jest nam poinformować, że w dniu dzisiejszym Pani Marzanna Rymsza - Leociak otrzymała z rąk Pani Izabeli Dzieduszyckiej nominację na Dyrektora Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 2 Przymierza Rodzin na kolejne 5 lat.

Serdecznie gratulujemy!

 


 

 

Z nurtem Czarnej Hańczy, czyli zielona szkoła klas drugich

W komplecie powróciliśmy ze spływu kajakowego:)6

Wszyscy świetnie wiosłowali, gotowali i pokazywali nietypowe umiejętności (chipsy z pokrzywy, Beatlesi po niemiecku). Przeprowadziliśmy zawody na najlepszych kajakarzy. Wśród chłopców o włos wygrał Kacper, przed Jankiem Cz., trzecie miejsce zajął Olaf, w finale oprócz nich byli Janek S., Szymon i Bartek. Z dziewczyn najlepsza była Agata, druga Martyna, a trzecia Basia, oprócz nich w finale były Jasmina, Zosia i Ola.

Czytaj więcej...

Ekstremalnie w Kotlinie Kłodzkiej, czyli klasa pierwsza na wypasie

Sudety zachwyciły nas swoim pięknem. Poraziły historią. Z nas wycisnęły wszystkie możliwe emocje.DSC00630 

 

Zaczęliśmy od Osówki ukrytej w Górach Sowich. Tam, w litej skale, głodni i zmarznięci więźniowie obozów koncentracyjnych,wykuli podziemne miasto, po to, by w razie potrzeby, dowództwo niemieckie  miało gdzie się schronić. Podobno życie więźnia zatrudnionego przy tej pracy nie przekraczało trzech miesięcy.

 

Następnego dnia horror zgotowała nam aura. Z naszego cudownego pensjonatu Kosówka w Siennej, przez kopalnię uranu w Kletnie i szukanie minerałów, mieliśmy wejść na Śnieżnik, najwyższy szczyt w Masywie Śnieżnika  (1425 m n.p.m.). Wchodziliśmy we mgle i deszczu. Termometr na szczycie pokazywał 3 stopnie Celsjusza. Wilgotność 100%. Nie wiadomo było jaką porę roku mamy. Nie wszyscy dali radę. Nawet nie fizycznie, choć też było ciężko, ale głównie psychicznie. Część została w schronisku 200 m od szczytu. Ci, którzy weszli, wrócili szczęśliwi, ale zmarznięci tak, że trzeba było ich reanimować.

 

Na szczęście kolejnego dnia było ciepło i słonecznie. W Złotym Stoku płynęliśmy podziemną rzeką, poznaliśmy tajniki przemysłu średniowiecznego i przejechaliśmy się czołgiem wykonanym według planów Leonarda da Vinciego. Te działania były tylko preludium do największej atrakcji dnia, choć dla wielu największego wyzwania, czyli parku linowego z długimi zjazdami tyrolką. Przejście po przeszkodach, ustawionych wzdłuż głębokiego wąwozu, dla cierpiących na  lęk wysokości, było nie lada wyzwaniem. Wszystkim poza panią Agnieszką udało się przynajmniej zjechać tyrolką. 

DSC01919We czwartek malowniczą drogą stu zakrętów dojechaliśmy w Góry Stołowe.  Na Szczeliniec Wielki, kolejny szczyt należący do Korony Gór Polski, wchodzi się po kamiennych schodach. 665 stopni kazał ułożyć na początku XIX w sołtys pobliskiego Karłowa. Prowadzą one do schroniska Szwajcarka. Stamtąd, jak w warszawskim metrze, trzeba przejść przez bramkę, żeby dotrzeć na szczyt. Opłacało się. Niezwykłe widoki z tarasów widokowych, głębokie piekiełko, szczeliny przez które trzeba się było przeciskać, warte były wysiłku. W dodatku w ten upalny dzień mogliśmy nacieszyć  oczy zalegającym w szczelinach śniegiem. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nasz przewodnik nie postanowił zdobyć z nami sprawności, kto najwięcej razy wejdzie jednego dnia na Szczeliniec i jeszcze raz przegnał nas po tych schodkach, po to, by dotrzeć do pobliskiej Pasterki. Wsi, w której czekał nas Klasyczny Team Building, czyli przednie zabawy prowadzone przez instruktorów. 

 

Przed piątkowym wyjazdem zjeżdżaliśmy saneczkami na grawitacyjnej zjeżdżalni o wdzięcznej nazwie Czarna Żmija. W drodze powrotnej zwiedzaliśmy największą europejską twierdzę górską w Srebrnej Górze. XVIII wieczna budowla nadal budzi podziw dla swojej potęgi.Nie mogliśmy oglądać widoków ze szczytu twierdzi, bo przewodnicy ostrzegli nas przed burzą. Ta złapała nas już po drodze. Na ostatnim postoju przy stacji benzynowej pioruny i grzmoty waliły jeden po drugim. Z piskiem przerażenia wsiedliśmy do autokaru. Piorun trafił w pobliski transformator. Wokół zaległa całkowita ciemność.

 

To znak, ze naprawdę była pora zakończyć nasze wojaże.

Czytaj więcej...

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

Msza święta na zakończenie roku szkolnego 2014/15 odbędzie się w piątek 26 czerwca o godzinie 10.00 w kościele Św. Michała Archanioła przy ulicy Puławskiej.

 

Po mszy świętej (o 11.30) na boisku przy szkole podstawowej odbędzie się uroczysty apel dla uczniów naszej szkoły podstawowej i gimnazjum.

Zapraszamy!


 

Dzień Patrona

Zapraszamy na setne urodziny Księdza Twardowskiego! 

Od rana moc atrakcji - wiersze Jubilata w ośmiu językach na śniadaniu poetyckim, twórczy szał i...wata cukrowa;) 

przebranie


 

Po co i jak protestować? - warsztaty dla klas drugich

protest321 maja gościem klas drugich był pan Mateusz Fałkowski, zajmujący się socjologią historyczną, polityką protestu i ruchami społecznymi,protest6 prowadzący grupę badawczą poświęconą "Solidarności" w ISP PAN i Collegium Civitas. Z naszymi uczniami poprowadził zajęcia warsztatowe pod tytułem: Po co i jak protestować?protest5

Uczniowie, wykorzystując żródła ikonograficzne jak i wiedzę własną, zastanawiali się nad przyczynami i przebiegiem protestów społecznych zarówno w państwach autorytarnych jak i demokratycznych. Próbowali wejść w rolę młodzieży wczesnych lat osiemdziesiątych i stworzyć podziemne, nielegalne wydawnictwo. Ostatnia część zajęć poświęcona była próbie odpowiedzi na pytanie, czy w obecnych warunkach jest coś, co mogłoby stać się przyczyną protestów społecznych, jaką formę mogłyby one przybrać i dlaczego.

Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach interpretując materiał żródłowy i zaskakując znajomością faktów z historii najnowszej Polski. Gratulacje!


Piknik Naukowy

W tym roku po raz piąty nasze Gimnazjum uczestniczyło w Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

 

Zgodnie z tegorocznym tematem, podzieliliśmy naszą ekspozycję na dwie części: "Światło", gdzie odwiedzający mogli wykonać własny preparat mikroskopowy i sprawdzić, czy ich twarze sąfizyczne symetryczne oraz "W ciemności", gdzie czekało ich niełatwe zadanie wcielenia się na chwilę w osobę niewidomą i próba poruszania sie po domu, pełnym przeszkód. Przed namiotem zorganizowaliśmy stolik doświadczeń fizycznych, gdzie pokazywaliśy między innymi jak mikroskopodchudzić ludzika LEGO przy pomocy wody, jak wypalić dziurę w kartce przy pomocy lupy i słońca oraz ukryć monetę w szklance.

 

W namiocie można było też obejrzeć zdjęcia uczestniczek warsztatu fotograficznego: Agaty Wolfowicz, Julii Pest i Oli Krucińskiej oraz poznać tajemniczy świat świecących stworzeń.

Czytaj więcej...

TO JUŻ W TĘ SOBOTĘ!

Zapraszamy! 

Stoisko Gimnazjum nr E7

 

Będzie się można na nim dowiedzieć, jak żyć w ciemności, jak światło pomaga dostrzec to co niewidzialne, a także przekonać się czy jesteśmy symetryczni.

 

piknik


 

Co słychać na bagnach, czyli Machnacz A.D. 2015

W tym roku wiosna dopisała. Lepszej pogody nie mogliśmy sobie wymarzyć. Łany kwiatów niemal po pas, ptactwo się drze, pszczoły brzęczą, a antylopa się gnu. mach5I co najważniejsze - woda jest pełna larw komarów. LARW! Co w tym pięknego? A to, że sezon krwiopijców, rozpaczliwego machania rękami i nocy z bzyczącymi seranadami nad uchem jeszcze nie nadszedł!


mach21Nadszedł za to sezon Łowców. Z nosem przy ziemi, a uchem w trawie polowaliśmy na wszystko co się rusza, a nawet i to, co nieruchome, bo rośliny i - pardon le mot - odchody też były przedmiotem naszych zainteresowań.

Słonko przygrzewało, błoto zachęcająco mlaskało pod nogami, bagno zwyczajne w mszarze pachniało odurzająco.  

Każda z czterech grup skrupulatnie zbierała materiały - w koszach, wiadrach i słoikach lądowały mrówki, huby, wyżej wspomniane odchody, kości, obgryzione przez bobry gałęzie, szybkonogie biegacze, kwiaty pasożytniczego łuskiewnika i naręcza jemioły.

Czasem zdarzało się i tak, że nieostrożny krok skutkował bliższym zapoznaniem się z głębokością moczarów i utopieniem części kolekcji...

Tradycyjnie na tak zwanej Rampie suszyliśmy skarpetki i buty, piekliśmy kiełbasę, przegryzaną czosnkiem niedźwiedzim i zbieraliśmy siły do przejścia Zatopionego Lasu (zwanegomach5.5 też łęgiem). W tym roku poziom wody był dość niski, sięgał zaledwie do pasa, a i co sprytniejsi potrafili niemal suchą stopą przejść po zwalonych pniach.

mach1.1Wieczory upływały nam przy ognisku i dobrym jedzeniu. Każda grupa przygotowała ciekawą prezentację swych zbiorów, więc i na oceny nikt (mam nadzieję...) nie mógł narzekać.

Czytaj więcej...

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W nawiązaniu do słów Józefa Piłsudskiego, ,,że ten, kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości" próbowaliśmy szukać ciągłości historii w przekazie między pokoleniami.rezyser

 

Okazją do tego było spotkanie z reżyserem, dokumentalistą, scenarzystą i producentem Arkadiuszem Gołębiewskim. Nasz gość jest autorem kilkudziesięciu filmów dokumentalnych pokazujących trudne i zawiłe losy Polaków, splątane  z historią naszej Ojczyzny.

 

W szczególności są to historie Żołnierzy Wyklętych, o których przez kilka dziesięcioleci nikt nie mówił i nie pisał; przeciwnie -  próbowano "ich życie i bohaterstwo pozamiatać pod dywan". Mieliśmy więc niezwykłą okazję obejrzeć najnowszy film pana Arkadiusza Gołębiewskiego  pt. Inka. Zachowałam się jak trzeba, którego premiera w TVP 1 miała miejsce w marcu 2015 w Dniu Żołnierzy Wyklętych. To historia odnalezienia miejsca pochówku Danuty Siedzikówny ps. Inka, która w wieku 18 lat została w bestialski sposób zamordowana przez władze PRL, za - jak twierdzono - bandycką działalność na szkodę państwa. Autor pokazuje postać Inki, wykorzystując nie tylko materiały archiwalne i wspomnienia ale także utwory współczesnych muzyków, inspirowanych Jej bohaterstwem i postawą. Inka stała się jedną z ikon swojego pokolenia. Po projekcji filmu młodzież miała okazję rozmowy z reżyserem oraz wysłuchania pięknej gawędy o wielkich wydarzeniach widzianych oczyma jednostek.

 

bialoczerwoniPan Arkadiusz jest pomysłodawcą i organizatorem niezależnego, gdyńskiego festiwalu filmowego, który w tym roku odbędzie się po raz siódmy -"Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Jest to wydarzenie szczególne. Poza prezentacją filmów zawodowych reżyserów odbywa się konkurs filmów amatorskich, których autorami są gimnazjaliści i licealiści. Poza tym festiwalowi towarzyszą imprezy i warsztaty skierowane do młodzieży. Ogromną wartością  tego przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na więź między pokoleniami, na poszukanie wśród swoich bliskich i znajomych "zwykłych  bohaterów", zachowanie wspomnień odchodzącego pokolenia. Mamy nadzieję, że to spotkanie zainspiruje również naszych uczniów, by utrwalić ślad i by móc w przyszłości powiedzieć, że "zachowali się jak trzeba".

 

Filmografia Arkadiusza Gołębiewskiego:

http://filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1128476

Czytaj więcej...

Wioślarski wtorek

W ostatni wtorek, dzięki uprzejmości trenerów z Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego, mieliśmy przyjemność zapoznać się z wysiłkiem na ergometrze wioślarskim. Chłopcy mieli możliwość ścigania się na dystansie 500 m, a dziewczęta na dystansie 250 m, co pozwoliło wyłonić najszybszych uczniów. Są nimi:

1. Jan Czechowicz
2. Kuba Kanasiewicz i Olaf Dąbrowski
3. Christian Pulawski

1. Hania Wiercińska 
2. Weronika Latała 
3. Martyna Cyganek 
Gratulacje!


 

 

LOTTO Poland Bike Marathon

Ostatnie dni marca zaowocowały startem naszych uczniów w LOTTO Poland Bike Marathon w Otwocku. Na starcie I etapu tegorocznego LOTTO Poland Bikeb4
 Marathon stanęło aż 1200 amatorów
jazdy na rowerach górskich, o pół tysiąca więcej niż w tym samym miejscu przed rokiem.

Kolarskie Miasteczko ze startem i metą wyścigów znajdowało się na stadionie klubu OKS Start Otwock, a finisze na bieżni przypominały niezapomniane Wyścigi Pokoju.

Otwocka trasa prowadziła szlakami i duktami leśnymi Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Teren jak na Mazowsze dość pagórkowaty i mocno pofałdowany. Wielkie wydmy porośnięte sosnowymi borami, ukształtowane przez naturę przed tysiącami lat, do tego podmokłe torfowiska, stanowiły nie lada wyzwanie nawet dla bardzo wymagających miłośników ścigania się na rowerach górskich.

W kategorii FUN na dystansie 7,5km startował Jakub Okiński ,który w swojej kategorii wiekowej zajął 13 miejsce i dojechał na metę z czasem 22:23min.W kategorii MINI na dystansie 27km startowało aż dwóch śmiałków Jeremi Dziedziejko, który zajechał na metę jako 17 w swojej kategorii wiekowej z czasem 1:41h oraz Szymon Oktaba ,który był 19 z czasem 1:50h. Na najdłuższej trasie MAX liczącej aż 61 km, wystartowała pani Justyna Dzięcioł. Gratulujemy i zapraszamy na kolejny etap Poland Bike Marathon już 19.04.2015 w Nowym Dworze Mazowieckim.

Czytaj więcej...

Kulisy teatru

Pierwsza klasa postanowiła poznać teatr od podszewki. Pomocą służyć nam będą zajęcia edukacyjne w Teatrze Studio, do którego po raz pierwszy wybraliśmy się 13 kwietnia, żeby rozpocząć cykl warsztatów.IMAG2238

Na początku poznawaliśmy różne teatralne zakamarki i ducha tych miejsc. W Sali prób doświadczyliśmy próby stolikowej, przygotowując krótkie etiudy aktorskie. Posiedzieliśmy w garderobie i założyliśmy rozmaite elementy kostiumów. Pławiliśmy się w oświetleniu scenicznym, doświadczając wpływu światła na zachowanie i nastrój aktora.

W zasadzie nie możemy się doczekać spotkania za miesiąc.

Czytaj więcej...

HERBERT W PODRÓŻY

Czytamwpodrozy logo2

 

Czytamy w podroży (i nie tylko)

 

Razem z fundacją im. Zbigniewa Herberta po raz drugi, zachęcaliśmy ludzi do czytania książek w ramach akcji Czytam w podróży. W tym roku do naszychimage działań wybraliśmy Dworzec Centralny. 

Rozdawaliśmy zakładki do książek zawierające krótkie fragmenty wierszy Zbigniewa Herberta. To zadanie było stosunkowo proste. Udawało nam się także rozmawiać o literaturze z napotkanymi ludźmi. Pewien starszy pan czytał nam swoje wiersze. Młoda kobieta poprosiła, by przeczytać jej jakiś wiersz Herberta w całości. A pewien umięśniony młodzian szukający kafejki internetowej zapewnił, że chociaż nie zna gościa (znaczy Herberta), to zaraz go wygoogluje i poczyta.

Pożytek z akcji był widoczny. Zwłaszcza dla nas. Sami, żeby nie wyjść na akwizytorów rozdających ulotki reklamowe, poczytaliśmy Herberta. Nie tylko w podróży.


 

Klasa 2b w muzeum kinematografii

            W piątek 27.03 klasa 2b pojechała na wycieczkę do Łodzi. Po krótkiej (dwugodzinnej) drzemce w autokarze zbudziliśmy się już w Łodzi. Naszym pierwszym celem było Muzeum Kinematografii, gdzie mieliśmy zarezerwowane dwie lekcje. Na pierwszej z nich dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, które "każdy filmowiec MUSI wiedzieć".IMG 3487

           Po części teoretycznej pani przewodnik oprowadziła nas po niektórych wystawach muzeum. Jak się dowiedzeliśmy, siedzibą Muzeum Kinematografii jest, pochodzący z połowy XIX w., pałacyk Karola Scheiblera. Rezydencja ta grała w wielu polskich filmach. W kolejnych salach widzieliśmy stare, kinowe projektory oraz rzutniki i różnego typu urządzenia filmowe, które dawno wyszły już z użycia. Kolejne zajęcia o tytule "Nie tylko Monty Python" niezwykle pochłonął uwagę całej grupy. Mogliśmy nie tylko poznać komedię absurdu Monty Python'a i braci Marx, ale również stworzyć własną "absurdalną" scenkę. Po tej lekcji zwiedziliśmy resztę pałacu wraz z wystawą poświęconą oskarowej "Idzie".

          Pod presją czasu z jednego muzeum musieliśmy szybkim krokiem przespacerować do drugiego. Na warsztatach, na które nas zaprowadzono mieliśmy okazję stworzyć własną animację poklatkową z wykorzystaniem kukiełek, które same wykonaliśmy. Efekty były przezabawne. Po ukończeniu prac udaliśmy się na seans filmowy pt "Piotruś i wilk". Następnie zostaliśmy oprowadzeni po muzeum, gdzie na własne oczy mogliśmy zobaczyć oryginały postaci widzianych przed chwilą na ekranie oraz wiele innych kukiełek (w tym Misia Uszatka). Zmęczeni, głodni i pełni wrażeń pojechaliśmy do Manufaktury, czyli największego centrum handlowego w Polsce (i jednego z największych w Europie). Zjedliśmy tam obiad, później wsiedliśmy do busa i około 20:00 byliśmy już w Warszawie.

Basia Stypuła

Czytaj więcej...

KONCERT CHARYTATYWNY

Drodzy Państwo,

27 kwietnia o godz. 19.00 odbędzie się w Sali Koncertowej  Filharmonii Narodowej kolejny już koncert charytatywny Przymierza Rodzin.

Temat koncertu: "MŁODZI MŁODYM".

W pierwszej części wystąpią laureaci Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Juliusza Zarębskiego a w drugiej kandydaci do Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego 2015 Łukasz Krupiński  i  Krzysztof Książek.

Koncert tradycyjnie już poprowadzi Paweł  Sztompke.

Bilety, w cenie 60 zł./ dorośli, 40 zł / dzieci, do kupienia od czwartku, 26 marca, w sekretariacie Szkoły Podstawowej  przy. Racławickiej 14 oraz w kasach Filharmonii Narodowej.

Cały dochód z koncertu przeznaczamy na świetlice środowiskowe prowadzone przez Przymierze oraz fundusz stypendialny naszych szkół.

W imieniu organizatorów serdecznie Państwa zapraszamy!!!


 

1%

Drodzy Państwo,

Na półmetku rozliczeń podatkowych, pragniemy Państwu przypomnieć, że wszystkie przekazane przez Państwa pieniądze na rzecz Przymierza Rodzin ze wskazaniem szkoły jako celu przekazania 1%, trafiają do szkoły i są przeznaczone bezpośrednio na potrzeby Waszych dzieci.

 

Warto więc przekazać 1% Państwa podatku na rzecz szkoły.

W zeszłym roku kwota przekazana na Biedronki z 1% za 2013 rok, to  19658,99 zł.

Zachęcamy Państwa do przekazywania tą drogą darowizny na rzecz Waszej społeczności.

 

Łączymy wyrazy szacunku, 

Stowarzyszenie Przymierze Rodzin

 


 

Dzień otwarty

PRZYMIERZ SIĘ DO PRZYMIERZA!IMG 5959

Pod takim hasłem odbył się w naszej szkole tegoroczny dzień otwarty. Dla każdego coś przygotowaliśmy - Rodzice szóstoklasistów spotkali się z Dyrekcją i nauczycielami, zaś nasi uczniowie zajęli się młodszymi gośćmi. Była sala doświadczeń fizyczno-chemicznych, gdzie początkowo kłębili się głównie chłopcy i pracownia decoupage'u, gdzie (głównie) dziewczynki mogły wykonywać piękne dekoracje wielkanocne.

Na wszystkich czekały też słodkie wypieki, przygotowane przez mistrzynie cukiernicze z klasy trzeciej.

Czytaj więcej...

Dzień liczby π

20150313 130958Może ktoś nie uwierzy, ale wyznaczaliśmy dziś liczbę π przy pomocy patyków do szaszłyków i taśmy izolacyjnej. Dlaczego to robiliśmy? Aby uczcić Dzień Liczby π, oczywiście, czyli znamienną datę, z amerykańska pisaną jako 13.14.15.

I co nam wyszło?20150313 131204

Klasa 1 po trzystu rzutach ustaliła liczbę π na 3,225806. Klasa 2a na 3,368421, klasa 2b - 3,358778, zaś klasa 3 - 3,296713. W sumie rzuciliśmy patyczki 940 razy, co dało średni wynik π=3,296713

Ponadto odbył się konkurs na zapamiętanie jak najwięcej cyfr liczby pi. Weronika Latała z klasy 1 zapamietała 50 liczb, Kuba Kanasiewicz z klasy 2a - 15, Olaf Dąbrowski z klasy 2b - 69 zaś Hania Wiercińska z kl. 3 - 61. Gratulujemy!

 


 

 

Muzyczne obrazy

W Zachęcie dużo się dzieje! Nasi uczniowie grają na instrumentach, oglądają obrazy i wygląda, że dobrze się bawią. Pojawił się nawet wątek kryminalny...

Zapraszamy do galerii w zakładce MUZYKA W ZACHĘCIE!

1964936

 


 

Muzealni detektywi w akcji

Obie drugie klasy 24.02.2015 r. zmierzyły się z eksponatami Muzeum Literatury im Adama Mickiewicza. Potyczka nie byłaIMAG2031 prosta. Uczniowie szukali informacji o życiu wieszcza w tym, co znaleźli na salach wystawowych. W grupach, albo w pojedynkę przygotowywali prezentacje na temat wybranego zagadnienia, o którym wcześniej nie mieli pojęcia. Łatwo nie było, ale się udało.

Prezentowane w przestrzeni muzealnej wypowiedzi, po raz kolejny pokazały, że sztuka myślenia nie zginęła.

 

 

Czytaj więcej...

Mamy olimpijczyka!

Hura!

Spieszymy donieść, że uczeń klasy trzeciej, JEREMI DEMIAŃCZUK, został laureatem Olimpiady Chemicznej!

Bardzo się cieszymy i GRATULUJEMY!!!

 


 

Z życia sportowego szkoły

     Miesiąc luty rozpoczyna serię spotkań z ciekawymi ludźmi sportu, którzy będą starać się przybliżać Wam różne dyscypliny. Te mniej znane np. szermierka, pole dance, rugby, a także i 8te, które uważacie za nudne.... ;) Nudy tu nie zaznacie, ponieważ ludzie, których poznacie, poświęcają tym formom aktywności całe swoje życie i serce! Przekonajcie się o tym sami...

   W dniu dzisiejszym mieliśmy przyjemność gościć na lekcji wychowania fizycznego wspaniałych trenerów Akademii Warsaw Basket: Witolda Zygierewicza, Marcina Waśkiewicza, Rafała Jarkiewicza i Andrzeja Klimkiewicza. Ludzi, których głównym celem jest propagowanie koszykówki w szkołach na terenie całej Warszawy. Ich wieloletnie doświadczenie zawodnicze i trenerskie pozwoliło na wydobycie z tej dyscypliny tego co najpiękniejsze, tego co sami cenią najbardziej w tym sporcie i co chcieliby pokazać młodzieży. Według nich dwie rzeczy, które nadają charakter koszykówce to praca zespołowa i rywalizacja.

  Trenerzy przygotowali dzisiejsze zajęcia w formie obwodu ćwiczebnego składającego się z sześciu następujących po sobie stacji. Zarówno chłopcy jak i dziewczęta mieli okazję zapoznać się z bardziej dynamicznymi formami doskonalenia szybkości oraz rywalizacji w dwójkach. 
     Uczniowie byli bardzo zaangażowani, a ich zadowolone miny mówią same za siebie.

Dziękujemy i chcemy więcej!

Czytaj więcej...

Tydzień Teatralny 2015

Tegoroczny Tydzien Teatralny upłynął pod znakiem życzeń. Różnych życzeń. Żeby nie trzeba było przychodzić tak rano, na przykład, albo jeździć na próby do zimnego kościoła... Niektórzy życzyli sobieDSC04288 zagrać główną rolę, inni wręcz przeciwnie - najchętniej nie zagraliby wogóle, tylko posiedzieli w kącie i poczekali, aż wszystko się skończy.

Co działo się w klasach, to tylko sami uczniowie i wychowawcy wiedzą. Dla postronnego oka i ucha większość przygotowań była niedostępna, odbywały się przy drzwiach zamkniętych... 

DSC04363Ale za to w piątek mieliśmy okazję obejrzeć cztery świetne przedstawienia. Klasa pierwsza przygotowała spektakl pt "Niezgaszone świeczki" i niejednemu widzowi łza się w oku zakręciła, gdy go oglądał. Klasa trzecia w przedstawieniu "Delegacja" wysłała swego bohatera do...Mongolii, gdzie niestety marnie skończył. W sztuce klasy 2b  - "Grażyna słucha" - mogliśmy zobaczyć okienko do spełniania życzeń - nie zawsze po myśli interesantów, zaś klasa 2a opowiedziała historię pt "Siri", pełną odniesień do klasycznej literatury, docenioną Nagrodą Publiczności.

Z niecierpliwością oczekujemy na wyniki jurorów!

 

 

Czytaj więcej...

zapraszamy na Finał Tygodnia Teatralnego

Serdecznie zapraszamy na Finał Tygodnia Teatralnego, który odbędzie się w najbliższy piątek o 12.00 w dolnym kościele oo. dominikanów (tam gdzie w zeszłym roku).

To niezwykła szansa zobaczenia jak uczniowie zinterpretowali cytat "Trzeba uważać, kiedy się wypowiada życzenie. Nigdy nie wiadomo, kto może słuchać." To także okazja do zobaczenia gimnazjalistów w zupełnie nowej roli.

 


 

Nasz olimpijczyk!

Miło nam poinformować, że JEREMI DEMIAŃCZUK, uczeń klasy III, zakwalifikował się do trzeciego etapu konkursu kuratoryjnego z chemii. Jesteśmy dumni i gratulujemy!

DSC03642


 

Obchody Święta Odzyskania Niepodległości

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w naszym gimnazjum zastanawialiśmy się, co to znaczy byćb patriotą dzisiaj. Aby poszukać odpowiedzi na to pytanie, uczniowie poszli w małych pięcioosobowych grupach na spotkania do różnych instytucji działających na rzecz społeczeństwa. Wiele z nich pozornie zupełnie nie kojarzyło się z patriotyzmem i działalnością na rzecz Polski. Gimnazjaliści mieli się dowiedzieć, czym zajmuje się dana organizacja, dlaczego ludzie angażują się w jej działalność, czy jest to działalność patriotyczna, a jeśli tak, to dlaczego? Zachęcamy do przeczytania relacji.

 

 

 

 


 

U jak UZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI i DWUDZIESTOLECIE MIĘDZYWOJENNE

2014 11 15 varsavianistyczne 006Kolejne wyjście Koła Varsavianistycznego "Warszawskie ABC...".


Tym razem świętowaliśmy dziewięćdziesiątą szóstą rocznicę odzyskania niepodległości. Potem oglądaliśmy zdjęcia lotnicze Polski międzywojennej z albumu Aleksandry Piłsudskiej. 2014 11 15 varsavianistyczne 019

Myśleliśmy nad tym czym jest i czym powinno powinno być muzeum. Planowaliśmy jak można pokazać na wystawach poszczególne eksponaty z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Zastanawialiśmy się też jak łatwo jest utracić wolność, życie a także pamięć o niewygodnej historii oglądając wystawę poświęconą ofiarom rzezi Woli.

 

Czytaj więcej...

Młodzi głosują, czyli uczymy się demokracji

Jest to projekt zapoczątkowany kilka lat temu przez CDO i realizowany przy okazji kolejnych wyborów. Jego celem jest promowanie aktywnej i odpowiedzialnej postawy obywatelskiej.
 
Tym razem musieliśmy zmierzyć się z wyborami samorządowymi- to nie jest łatwa sprawa! W celu uproszczenia procedur zdecydowaliśmy się głosować na Prezydenta m.st.Warszawy.
 
Za przygotowanie i przebieg głosowania odpowiedzialni byli uczniowie klas drugich. Ordynacja wyborcza, lokal wyborczy, urna i nienaganny strój Szkolnej Komisji Wyborczej dodawał powagi całej sytuacji. W głosowaniu udział wzięli uczniowie i nauczyciele.
Wybory nazywa się często "świętem demokracji''- a więc świętujmy!
 
W naszych wyborach zwyciężczynią została Hanna Gronkiewicz-Waltz.
 

XXI AUKCJA OBRAZÓW

Szanowni Państwo,

XXI aukcja obrazów na rzecz funduszu stypendialnego w szkołach i pomoc świetlicom środowiskowym Przymierza Rodzin odbędzie się 30 listopada o godz. 16.00 w siedzibie SARP  przy ul. Foksal 2. 

 

Aukcja będzie okazją do nabycia obrazów czołowych artystów polskich, a także spotkania w gronie rodziców i przyjaciół szkół PR. Zaproszenie przesyłamy w załączeniu.

Już dziś cieszymy się na spotkanie i z góry dziękujemy za obecność.  

 

Stowarzyszenie Przymierze Rodzin.

PS. Bal Przymierza Rodzin odbędzie się 10 stycznia 2015 roku.

 


 

 

NASI OLIMPIJCZYCY!

W tym roku pięknie rozpoczęliśmy sezon "olimpijski":

do etapu rejonowego konkursu chemicznego zakwalifikował się JEREMI DEMIAŃCZUK z klasy 3,

a konkursu jęz. francuskiego - EWA LOGÉ z klasy pierwszej!

GRATULUJEMY I TRZYMAMY ZA WAS KCIUKI!

 


 

 

Nagroda dla p. Małgorzaty Zielińskiej

mms img-1519607911W dniu 10 października Pani Małgorzata Zielińska, nauczycielka historii, otrzymała z rąk minister Joanny Kluzik-Rostowskiej medal KEN, przyznawany za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.

 

SERDECZNIE GRATULUJEMY!

 

 

 

  


 

 

 

T JAK TOTALNA WOJNA

201410 Varsavianistyczne T 001Koło Varsavianistyczne "Warszawskie ABC" działające pod patronatem Muzeum Woli odbyło swoje kolejne spotkanie T JAK TOTALNA WOJNA.   201410 Varsavianistyczne T 009

 

Dowiedzieliśmy się, że wojna totalna to  wojna prowadzona przy pełnym zaangażowaniu społeczeństwa i pełnym poświęceniu środków gospodarczych, zmierzająca do eksterminacji wroga lub uczynienia go niezdolnym do samoobrony.

 

Przykładem wojny totalnej jest I wojna światowa. Jej dziejami zajmowaliśmy się poznając ekspozycję jednego z warszawskich oddziałów Muzeum Wojska Polskiego.

 

 

Czytaj więcej...

PIKNIK SZKOLNY 2014

W sobotę, 18 października, zapraszamy na Piknik Szkolny!

Jak co roku nie zabraknie stoisk pełnych atrakcji, przedstawienia w wykonaniu gimnazjalistów z klasy trzeciej, dobrego jedzenia i innych niespodzianek.

Zapraszamy do wspólnej zabawy w gronie rodziny i przyjaciół!

Start o godz. 10:00 w Szkole Podstawowej przy ul. Racławickiej.

Tematem tegorocznego Pikniku jest:

MACHINĄ PRZEZ...

 


 

Wyjazd integracyjny klasy 1.

Zaraz po mszy świętej rozpoczynającej nowy rok szkolny nasza nowa klasa pierwsza wyruszyła do domu Przymierza Rodzin w Podkowie Leśnej.

Mieliśmy trochę więcej niż dobę, żeby się poznać i zintegrować. Dlatego musiało być intensywnie. Płynnie przechodziliśmy od jednej przedniej zabawy do drugiej. Zapamiętywaliśmy swoje imiona, poznawaliśmy zainteresowania, gotowaliśmy a potem zmywaliśmy. W siąpiącym deszczu piekliśmy kiełbaski w ognisku i w pobliskich uliczkach robiliśmy podchody.

Wyjazd miał jednak poważną wadę. Był przynajmniej o jeden dzień za krótki.

Czytaj więcej...

Ruszyło "Warszawskie ABC..."

1743707 710916228947852 1613200177 n20140920 MUZEUM WOLI varsaviana031ŚLADAMI WARSZAWY SPRZED 100 LAT

20 września odbyło się pierwsze spotkanie Koła Varsavianistycznego "Warszawskie ABC..." w nowym roku szkolnym. Zainaugurowaliśmy współpracę z Muzeum Woli - Laboratorium Miasta. Pierwsze zajęcia rozpoczęły się w siedzibie muzeum na ul. Srebrnej. Poszukiwaliśmy śladów Warszawy i warszawiaków sprzed stu lat. Najpierw na wystawie "Nowi warszawiacy. Historie awansów społecznych w drugiej połowie XIX wieku", a potem w terenie, spacerując od pl. Trzech Krzyży do Pałacu Staszica i z powrotem.


Dziękujemy Muzeum Woli za miłe przywitanie i herbatę na koniec zwiedzania :)

Uczniowie z Gimnazjum nr 2 Przymierza Rodzin im. ks. Jana Twardowskiego

 

Czytaj więcej...

Nadchodzące wydarzenia sportowe

• 09.10 Biegi przełajowe indywidualnie
• 16.10 Biegi przełajowe – sztafety
• Kiedyś w październiku – mecz towarzyski z Prywatnym Gimnazjum Nr 5 mieszczącym się przy
ul. Wał Miedzyszyński 141

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU!

Msza Święta rozpoczynająca rok szkolny 2014/15 odbędzie się w kościele św. Michała Archanioła przy ulicy Puławskiej w poniedziałek 1 września o godzinie 10.00.

 

Zapraszamy uczniów naszej szkoły podstawowej, gimnazjum oraz nauczycieli i rodziców.

 

Uczniowie z klasy 1 gimnazjum wyruszą na wyjazd integracyjny do Podkowy Leśnej niedługo po Mszy św. i spotkaniu z wychowawczyniami.

 

Uczniowie pozostałych klas spotykają się z wychowawcami w szkole podstawowej.

Zajęcia lekcyjne rozpoczną się we wtorek 2 września, jak zawsze o 8.15.

 


 

r

l sp

logo

 STALE

WSPÓŁPRACUJEMY:

logo LS

Fundacja Dzielo Nowego Tysiaclecia

mw-logo