Jak co roku o tej porze...

machn1...jesteśmy w Machnaczu na obozie naukowym. Tym razem świeciło słońce i było bardzo ciepło, co zdarza się mniej więcej raz na trzy lata. Skorzystaliśmy z tego skwapliwie, urządzając zapasy w błocie i oddając się innym sportom wodnym, korzystając z ciepłej wody w bagnie. Znaleziska były bogate, tak więc było co pokazywać podczas wieczornej sesji naukowej.

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Najlepsi z najlepszych!

Bardzo miło nam poinformować, że SZYMON KAMLER z klasy trzeciej został LAUREATEM KONKURSU HISTORYCZNEGO organizowanego przez Kuratorium Oświaty.


FRANEK ŹREBIEC z klasy drugiej uzyskał w tym konkursie tytuł FINALISTY.

FELA WARNO z klasy trzeciej została zaś FINALISTKĄ Konkursu Chemicznego.

 

Serdecznie Wam gratulujemy! Wasza ciężka praca przyniosła doskonałe rezultaty!

 

laur


 

Koło Varsavianistyczne w Muzeum Warszawy

var2Tym razem w Muzeum Warszawy poznajemy rolę ognia - dobroczynną i złowrogą - w życiu mieszkańców dawnej Warszawy. Przy okazji uczniowie poznają takie zapomniane słowa jak "rymarz", "stelmach" czy "dekarz". 

Co robili szewcy, kiedy wybuchał pożar? Jaka profesja pozwalała na pracę na wysokościach, gdy płonął dom? Kiedy na wyposażeniu straży pożarnej pojawił się samochód?

Teraz to już wszystko wiemy! Do tego mogliśmy pracować w przepięknych wnętrzach starych warszawskich kamienic, w których mieści się muzeum.

Bardzo dziękujemy pani Annie Kwiatkowskiej za przygotowanie ciekawych zajęć!

 

Czytaj więcej...

Spotkanie dla szóstoklasistów

dz4Podobnie jak w zeszłym roku zorganizowaliśmy spotkanie dla szóstoklasistów i ich rodziców. Podczas gdy dorośli rozmawiali z dyrekcją i nauczycielami, szóstaki mogły uczestniczyć w zajęciach plastycznych albo  - w sali eksperymentów - pod okiem p. Moniki Mazur i P. Kasi Murzyn wykonać fascynujące doświadczenia.

Przewodnikami po szkole byli starsi koledzy, zarówno gimnazjaliści, jak i siódmoklasiści. Nie zabrakło też poczęstunku w kawiarence.

 

dz5


 

Finał Tygodnia Teatralnego 2018

tt13Co to były za emocje! Cztery niesamowite przedstawienia złozyły się na finał tegorocznego Tygodnia Teatralnego, którego tematem było "Jak z obrazu". Każda klasa miała za zadanie zinterpretować wylosowany tydzień wcześniej obraz. Klasa 7M opowiedziała historię hiszpańskiej księżniczki Izabeli, która staje sie więźniem w dalekiej Anglii i na próżno wypatruje ratunku. Do tego w sztuce pojawia się demoniczna lalka... ("Więzień umysłu" na podstawie obrazu E.B.Leightona "Zakładniczka").

 

Klasa 7T zaserwowała nam kryminał noir, rozgrywający się w dwudziestoleciu międzywojennym. Tragicznie zakończył się romans między szefem policji i młodą krawcową, bo kiedy w sprawę włączają siętt2 "chłopcy z ferajny", trzeba mieć się na baczności! Oni nie cofną się przed żadną zbrodnią! (na podstawie obrazu R. Magritte'a "Kochankowie").

 

tt37W przedstawieniu klasy II pozornie wszystko jest w porządku. Cztery siostry mieszkają w otoczeniu jak z rajskiego ogrodu, oddaja się muzyce, pląsom i niewinnym ploteczkom...do czasu spodziewanej wizyty ich królewskiego ojca. Wtedy cztery z pozoru niewinne dzieweczki zmieniają się nie do poznania. Obmyślają intrygę, jak pozbyć się konkurentek do tronu, a tymczasem ich ofiarą pada nie kto inny, jak sędziwy ojciec. Poczwórna zbrodnia! ("Sielska progenitura" na podstawie obrazu D.G. Rosettiego "Koncert sielski").


I wreszcie klasa III pokusiła się o opiowiedzenie dalszych losów Andrzeja, znanego z ubiegłorocznego przedstawienia. Dręczony wyrzutamitt36 sumienia po zabójstwie - z zazdrości - żony swojego brata, żyje zamknięty wewnątrz własnego umysłu, nawiedzany przez demony przeszłości. Niby jest właścicielem baru, ale odwiedzają go głównie nieproszeni goście...

 

Czytaj więcej...

Msza święta z okazji 35-lecia Stowarzyszenia Przymierze Rodzin

m15Dziękczynna Eucharystia, przełamanie się opłatkiem oraz słowa wdzięczności i bukiet kwiatów dla założycielki stowarzyszenia Izabeli Dzieduszyckiej złożyły się na obchody 35 lat istnienia Przymierza Rodzin, które świętowano w parafii św. Michała Archanioła na Mokotowie. Mszy przewodniczył Kardynał Kazimierz Nycz.

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Opłatek Przymierza Rodzin

 

 

Serdecznie zapraszamy na uroczystą Mszę Świętą w dniu 7 stycznia 2018 roku,

 

 podczas której będziemy dziękować Panu Bogu za XXXV lat istnienia Przymierza Rodzin.WEB-Nativity-Scene-Enhanced-With-R-76796645

Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem JE Kazimierza Kardynała Nycza zostanie odprawiona 


o godz. 16.00 w kościele pw. Świętego Michała Archanioła (przy ul. Puławskiej 95).

 

 

Po Mszy Świętej serdecznie zapraszamy na spotkanie opłatkowe i dalsze radosne świętowanie.

Zarząd Przymierza Rodzin 


 

Serce, płuca i gnijące skórki od banana, czyli co robimy na lekcjach

srece2Od czasu do czasu wpadnie nam w ręce coś ciekawego, czemu warto przyjrzeć się z bliska. Dotknąć. A czasami...pokroić. Uczniowie klas siódmych oraz drugiej gimnazjum mieli okazję "pogrzebać" w preparatach anatomicznych serca i płuc. Niektórzy podeszli do tego z obrzydzeniem, ale większość - z ciekawością. Entuzjastycznie wymachiwali skalpelem, nożyczkami i innymi narzędzimi preparatorskimi, dzięki czemu takie pojęcia jak "przedsionek", "komora" czy "zastawka półksiężycowata" nie są już tylko podręcznikową definicją.

 

Klasa druga także miała okazję zbudować własnoręcznie model klatki piersiowej z tchawicą,pluca9 oskrzelami, płucami i przeponą. A wszystko przy pomocy pięciolitrowej butelki po wodzie, słomek i foliowych torebek. No i naturalnie - wyobraźni!

 

gleba6Wreszcie klasa 7T - zawsze chętna do eksperymentowania! Na lekcji geografii rozpoczęła badanie tempa rozkładu materii organicznej. Co kryje się za tym naukowym pojęciem? Ni mniej ni więcej chcemy się przekonać, jak szybko różne "szczątki" - opadłe liście, trawa, sosnowe igły, ogryzki i skórki od banana - gniją w ziemi. Wyniki tego eksperymentu poznamy dopiero za klika tygodni...


 

Wicemistrzostwo Warszawy w tenisie stołowym

Z dumą informujemy, że trzej nasi uczniowie: Robert Czernecki, Maciek Podniesiński i Bartek Hryniecki zajęcli drugie miejsce w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży w tenisie stołowym!

podium1


 

Bal przymierza rodzin 2018

Szanowni Państwo!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA DOROCZNY BAL PRZYMIERZA RODZIN, KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ 10 LUTEGO 2018 ROKU.

Informacji udziela Stowarzyszenie, nr tel. tel. 22 621-29- 33; 698 442 096


e-mail: sekretariat@przymierze.org.pl

 

Z radością informuję, że dochód z tegorocznego Balu Przymierza Rodzin zostanie przeznaczony dla naszej szkoły - na potrzeby tworzenia nowej siedziby.
Bardzo serdecznie zachęcam Państwa do udziału w balu i zachęcenia przyjaciół i znajomych, szczególnie ciepło zapraszamy absolwentów z rodzinami.

 

Z wyrazami szacunku
Marzanna Rymsza-Leociak
dyrektor szkoły


 

Śniadanie roratnie

ror68 grudnia, po mszy św. roratniej spotkaliśmy się całą szkołą na wspólnym śniadaniu, tradycyjnie przygotowanym przez klasę drugą gimnazjum. Po raz kolejny gościny udzielili nam Ojcowie Dominikanie ze Służewia, na terenie swojego klassztoru, w sali im. o. Jacka Woronieckiego. Ucieszyliśmy się też bardzo z odwiedzin naszych absolwentów!

 

 

 

Czytaj więcej...

Sukces tenisistów stołowych!

W ramach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w Szkole Podstawowej nr 205 odbyły się zawody tenisa stołowego chłopców.tenisstrona
W turnieju wzięło udział 19 zespołów. Rozgrywki były prowadzone w systemie pucharowym: drużyna przegrana odpada z turnieju...
Naszą szkołę reprezentowali Bartosz Hryniecki, Maciej Podniesiński i Robert Czernecki. Chłopcy we wszystkich swoich meczach nie mieli sobie równych, nie tracąc nawet seta!!!  Ich wysiłek i determinacja sprawiły, że odnieśli wspaniały sukces i będą reprezentować Mokotów na zawodach warszawskich. 
Nasi reprezentanci otrzymali puchar i medale.
Gratulacje!!!

Obchody Święta Niepodległości

list11Tego dnia dużo się u nas działo. Od rana uczniowie mogli podziwiać zdjęcia, które wykonywali, inspirowani wierszem Wisławy Szymborskiej "Gawęda o miłości do ziemi ojczystej". I mimo naszych obaw, że na fotografiach królować będą orzeszki i "drzewa powalone" - były one świetne! Bardzo zróżnicowane pod względem tematyki i techniki wykonania, z ciekawymi interpretacjami. Potem wysłuchaliśmy opowieści naszego gościa z Poznania, p. Kingi Przyborowskiej z Muzeum Wielkopolskiego, która przybliżała nam wydarzenia Czerwca'56. Nie była to - przynajmniej dla części z uczniów - historia całkiem nieznana, bo spotkali się ze świadkami tych wydarzeń podczas jesiennej szkoły. Uroczystości zakończyły się wręczeniem nagród za najlepsze zdjęcia i "patriotycznym" poczęstunkiem (m. in. bigos i biało-czerwona galaretka). Teraz szykujemy się do obchodów stulecia odzyskania niepodległości!

Czytaj więcej...

Darmowe zwiedzanie rezydencji polskich władców!

Zachęcamy do skorzystania z fantastycznej oferty!

Już po raz szósty Rezydencje Królewskie: Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Muzeum Łazienki Królewskie zapraszają na "Darmowy listopad".

listopad

 


 

Dbamy o groby polskich bohaterów

czerw2Mimo lodowatego wiatru i deszczu czwórka dzielnych uczniów z naszej szkoły wybrała się na cmentarz służewiecki, aby odwiedzić grób Pawła Wasylika.czerw3 
Paweł Wasylik był uczestnikiem protestów w Poznaniu w czerwcu 1956. Był piekarzem ze Szczecina. W Poznaniu znalazł się w drodze do Warszawy, dołączył do protestujących i zginął od strzału z przejeżdżającego czołgu. 
Najpierw musieliśmy odszukać jego grób a następnie zapaliliśmy znicze oznaczone "Światełko dla Czerwca 56". Bierzemy udział w tej akcji dzięki współpracy z Muzeum Powstania Wielkopolskiego.


 

Piknik szkolny "Pod wodą, nad ziemią"

Ostatni ciepły, bezdeszczowy weekend października należał do nas! Tak bawiliśmy się (i pracowaliśmy) na tegorocznym szkolnym pikniku "Pod wodą, nad ziemią". Udało się także zarejestrować 22 dawców szpiku!

 

DSC 7380    DSC 7445    DSC 7451   DSC 7402

 

Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom!

Czytaj więcej...

Klasa 7T w ogrodzie botanicznym w Powsinie

Jakiś czas temu klasa 7T założyła w klasie hodowlę pierwotniaków. Wystarczy do tego woda z jakiegoś zbiornika naturalnego i trochę siana. Stało to sobie dwa tygodnie, zaśmierdziało się porządnie (no, nie taki był nasz zamiar...), aż w końcuogrod zabraliśmy nasze hodowle do Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie, aby uczyć się tam sposobu wykonywania preparatów mikroskopowych. Po otwarciu słoików atmosfera była nieco...skisła, ale wszyscy dali radę. Potem - mimo padającego deszczu - łapaliśmy rozwielitki i drapieżne rośliny, zwane pływaczami w ogrodowych sadzawkach. Zajęcia zakończyły się w szklarniach, gdzie egzotyczne rośliny przegrały ze świnkami morskimi. No cóż, nawet najpiękniejszego drzewka pomarańczy nie da się pogłaskać...

Czytaj więcej...

Dzień papieski 2017

marcinW tym roku pogoda nam nie sprzyjała. Było zimno, deszczowo, martwiliśmy się, że ludzie pochowają sie w domach...A jednak nie! Kwestując w pięciu punktach w Warszawie udało nam się uzbierać

 

15 550 zł!

 


Super! Dziękujemy wszystkim uczniom i opiekującym się nimi nauczycielom, że poświęcili swój czas, aby zbierać fundusze na szczytny cel - stypendia dla uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin. Gratulujemy też szczególnie klasie drugiej gimnazjum, która w tym roku zdeklasowała pozostałych, zbierając prawie 7000 zł!

Czytaj więcej...

Biegi przełajowe w ramach WOM

received 1419676444776109Kilkoro uczniów naszej szkoły wzięło udział w biegach przełajowych w ramach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Bernard Mmereole z klasy II gim zajął w nich III miejsce. Gratulujemy!

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Relacje ze szkoły jesiennej

Zapraszamy do poczytania i pooglądania naszych poznańskich opowieści. W tym roku podróżowaliśmy daleko w czasie i przestrzeni - od początków państwa polskiego do Czerwca'56; od dzielnicy Jeżyce, znanej z książek Małgorzaty Musierowicz po Afrykę i parną amazońską dżunglę wraz z Kazimierzem Nowakiem i Arkadym Fiedlerem. Dotarliśmy do Gniezna, Kórnika, Jezior. I - w przeciwieństwie do Warszawy - cały czas mieliśmy piekną, jesienną pogodę.


 

Poznań 2017. Grupa: Poznaj Poznań

Mało które miasto w Polsce ma swoją historią tak mocno splecioną z losami polskiego narodu jak Poznań. Odkrywaliśmy je w trakcie chronologicznej wędrówki po Poznaniu i okolicach, zaczynając na Chrzcie Polski, a kończąc na protestach czerwcowych 1956 roku. Przez 4 dni byliśmy m.in. w Interaktywnym Centrum Historii Ostrowa Tumskiego Brama Poznania, na zamku w Kórniku oraz w Muzeum Powstania Poznańskiego 1956 Roku. Odbyliśmy też wiele spacerów i gier miejskich, poznając sylwetki organiczników poznańskich oraz wydarzenia związane z Powstaniem Wielkopolskim. Wspaniałym zwieńczeniem wyjazdu były rozmowy z mieszkańcami Jeżyc, którzy opowiedzieli nam swoje historie o życiu codziennym w PRLowskim Poznaniu.

Czytaj więcej...

Poznań 2017. Grupa: Średniowiecze

zuzannaGdzie lepiej można poznać początki państwa polskiego, niż w Poznaniu i okolicach? Stanąć przy pozostałościach baptysterium, w miejscu gdzie chrzest przyjął Mieszko I, zadumać się chwilę nad grobem Bolesława Chrobrego czy popatrzeć z podziwem na Drzwi Gnieźnieńskie - niby znane, ale jednak na obrazku to nie to samo. To były intensywne cztery dni pełne spotkań ze sztuką, zabytkami, rycerzami i królami oraz...świętomarcińskimi rogalami!

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Poznań 2017. Grupa: Ukajali nad Wartą.

Z książką "Ryby śpiewają w Ukajali" w plecaku wędrujemy śladami poznańskich podróżników: Arkadego Fiedlera i Kazimierza Nowaka. Odwiedzamy Puszczykowo, przemierzamy szlaki Wielkopolskiego Parku Narodowego i poznajemy dziwne owoce wukajali arboretum w Kórniku. Odwiedzamy Stare Zoo. Kończymy zaś tam, gdzie zaczęła się historia naszego karaju - w podziemiach katedry na Ostrowie Tumskim.

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Poznań 2017. Grupa: Bajtlowanie na Poznanie

Ta grupa miała moc rozmaitości. Najpierw w Muzeum Sienkiewicza poznaliśmy postać poznaniaka, o którym ktoś napisał, że taki czlowiek nie mógł istnieć, że musiał być zmyślony. Ignacy Miś całe życie poświęcił zdobywaniu pamiątek po Sienkiewiczu iszyfr założył muzeum. Bo chciał. Zachciało mi się chcieć.
Potem młodzież rozmawiała z poznaniakami -  dlaczego Poznań. Co lubią, a czego nie w mieście, w którym żyją.
Poznaliśmy później tajemnice Enigmy i szyfrowalismy depesze w szyfrokonterze. Trudne to było i dało im pewność, że matematyka to wszystko. 
A w Starym Zoo okazało się, że historię "zoologa" przebily zwierzęta i wszystko, co na temat różnych stworzeń (w tym człowieka) opowiedziała nam edukatorka. 
Koniec dnia uczniowie poświęcili na rozpoznawanie poznańskiej secesji
Naprawdę dużo i rozmaicie.
A koziołki tryknely się zanim przyszliśmy pod ratusz.

Czytaj więcej...

OGŁOSZENIE - PIKNIK PRZYMIERZA RODZIN ODWOŁANY Z POWODU AURY

Drodzy Szanowni Państwo,

Pogoda zrobiła się listopadowa. To niestety nie sprzyja spotkaniom w ogrodzie. Deszcz, wiatr, mokro…

Postanowiliśmy zatem spotkać się z Państwem w innym terminie, prawdopodobnie wiosennym, a tymczasem jeśli ktoś chciałby wesprzeć dom w Podkowie cegiełką, podajemy nr konta:

Bank PKO BP 79 1020 1185 0000 4402 0251 1731

Przypominamy też, że 26 listopada, bez względu na pogodę, spotykamy się na aukcji, a 10 lutego czeka nas wspaniała zabawa na XX Jubileuszowym Balu.

Serdecznie pozdrawiam,

 
Joanna Skudniewska
Stowarzyszenie Przymierze Rodzin
ul. Nowogrodzka 51
00-695 Warszawa

tel. 504 069 854
e-mail: joanna@przymierze.org.pl
 

 

 

Wyjazd integracyjny klasy 7T

20170906 11460314 września po uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego w kościele św. Michała Archanioła, klasa 7t wyruszyła na swój wyjazd integracyjny do podwarszawskiej Podkowy Leśnej. Tam spędziliśmy 3 dni w otoczeniu pięknych lasów i pierścieni klimatycznych uliczek o zoologicznych nazwach. Co już jest tradycją naszej szkoły, zostaliśmy przyjęci w domu należącym do Stowarzyszenia Przymierze Rodzin. Integrowaliśmy się poprzez wiele rozmaitych gier i zabaw, a także przygotowując wspólne posiłki. Kapryśna aura nie pozwalała nam często opuszczać domu, lecz nie przeszkadzało nam to wspólnej pracy i nie przysporzyło momentów nudy. 14-osobowa 7t pod opieką Pani Kasi Murzyn i Pana Adama Kowalika zgłasza gotowość do działania!

Czytaj więcej...

Wyjazd integracyjny klasy 7M

Klasa 7m w Laskach

Zaraz po mszy świętej rozpoczynającej rok szkolny rozpoczął się nasz wyjazd integracyjny. Przeżyliśmy go bardzo intensywnie. Poznawaliśmy się dzięki zabawom proponowanym przez wychowawczynie. Pracowaliśmy w ciągle zmieniających się grupach, co dało nam możliwość działania z każdym z naszego zespołu. Wygląda na to, że mamy szanse być bardzo zgraną klasą.
 
 
integr7m2        integr7m1        integr7m            
 

r

l sp

logo

 STALE

WSPÓŁPRACUJEMY:

logo LS

Fundacja Dzielo Nowego Tysiaclecia

mw-logo