Msza św. za Adama

Szanowni Państwo!

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że po długiej i heroicznej walce z chorobą zmarł Adam Łach, brat naszej uczennicy Niny.
Łączymy się z Rodziną w bólu po stracie Syna, Brata i Wnuka.
Msza święta, w czasie której pożegnamy Adama, odbędzie się w najbliższy czwartek (1 sierpnia) o godzinie 9.00 w kościele Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży przy ul. Gwintowej.

Prosimy o modlitwę w intencji Adama, jego Rodziców i Siostry.

Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy 
Szkoły Podstawowej nr 2 Przymierza Rodzin 
im. ks. Jana Twardowskiego
Zarząd Stowarzyszenia Przymierze Rodzin

 
 
Rodzina prosi o nieprzynoszenie kwiatów, zamiast tego można wpłacić dowolną kwotę na wybraną osobę z fundacji https://www.siepomaga.pl/

Informacje o wynikach egzaminów w 2019 r.

328 czerwca odbyła się ostatnia rada pedagogiczna przed wakacjami. Podsumowywaliśmy na niej rok szkolny, a także wyniki egzaminów ósmoklasistów i gimnazjalistów.

Egzamin ósmoklasisty odbył się po raz pierwszy w historii. Składał się on z trzech pisemnych części. Pierwszego dnia był egzamin z języka polskiego, który trwał 120 minut, drugiego z matematyki (100 minut), a trzeciego z języka angielskiego (90 minut).

 

Nasi ósmoklasiści wypadli bardzo dobrze! Jako szkoła jesteśmy w najwyższych staninach, czyli wśród 5% wszystkich szkół podstawowych, które osiągnęły najlepsze wyniki w Polsce.

 

Także gimnazjaliści spisali się na medal! Oni mieli do napisania aż 6 egzaminów: z języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie, matematyki, przyrody (zadania z 4 dziedzin - biologii, geografii, chemii i fizyki) , języka nowożytnego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Tu także osiągnęliśmy świetne wyniki.

 

Wśród ósmoklasistów i gimnazjalistów znalazły się osoby, które ze wszystkich części całego egzaminu uzyskały ponad 90% możliwych do zdobycia punktów.

Najlepiej egzaminy napisali Łukasz Staszewski, Marcin Miron, Lusia Chłus, Mateusz Reszka, Zuza Nierada, Janka Białnicka - Birula, Łukasz Staszków, Józek Stypuła, Marysia Lipka, Ania Kokowska, Franek Źrebiec, Claudia Babled, Maciek Gójski, Róża Żalińska.8m

Serdecznie gratulujemy tym uczniom, a także tym, którym udało się zdobyć 100% w jakiejś dziedzinie:

Z historii i wiedzy o społeczeństwie – Ania Kokowska i Franek Źrebiec

Z matematyki – Ania Kokowska i Łukasz Staszewski

Z języka francuskiego – Claudia Babled

Z języka angielskiego - Robert Czernecki, Maciek Gójski, Ania Kokowska, Marysia Lipka, Zosia Litwin, Franek Marchel, Ignacy Sienkiewicz, Franek Źrebiec, Róża Żalińska, Karolina Bartmińska, Zuza Nierada, Antek Pałosz, Marcin Miron, Józek Stypuła, Zosia Tyszka.

 

Wszystkim uczniom życzymy zasłużonych wakacji!

Czytaj więcej...

Pożegnanie z gimnazjum :(

ostatniNa zakończeniu roku szkolnego ostatniego rocznika gimnazjalistów Rodzice odczytali taki wzruszający list:

"My, rodzice absolwentów Gimnazjum nr 2 Przymierza Rodzin im. ks. Jana Twardowskiego chcemy serdecznie podziękować kochanym Wychowawcom, Nauczycielom i Dyrekcji szkoły. Podziękować Wam za trud i znój wielkiego zadania przekazywania wiedzy i wychowania powierzonych Wam dzieci w duchu wiary w Boga, miłości do Ojczyzny i odpowiedzialności za przyszłość. Wdzięczni jesteśmy, że nie tylko nauczaliście, ale przede wszystkim pomagaliście naszym pociechom odnaleźć w sobie to co najlepsze i siebie samych. Dziękujemy za udzielone odpowiedzi na wiele zasadniczych pytań, jakie nurtowały ich umysły i serca,a nade wszystko za Wasze przykłady życia. Za to, że byliście dla nich autentycznymi i wiarygodnymi przyjaciółmi, wiernymi towarzyszami i sprzymierzeńcami w młodzieńczej walce i burzliwych poszukiwaniach prawdziwych wartości i własnej tożsamości. Że służyliście pomocą w budowie fundamentów pod ich przyszłe życie. Nie byłoby to możliwe gdyby nie Wasze podejście do zawodu nauczyciela- wychowawcy – jako misji, powołania, pasji i kochanego „obowiązku”!

Tylko w ten sposób możliwe było zbudowanie takiego cudownego klimatu domu – klimatu radości i dobroci. Dziękujemy za uśmiech, serdeczność i okazywane ciepło każdego dnia. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni wszystkim Nauczycielom za stworzony klimat i roztoczoną aurę, Wychowawcom za rodzicielską opiekę, a Pani Dyrektor za budowę takiego domu i opiekę nad tym Bożym przybytkiem. Życzymy Wam abyście nigdy nie tracili wiary w to, że Wasz wysiłek przynosi owoce. Radość w życiu nauczyciela-wychowawcy jest radością trudną, a praca, którą wykonujecie przypomina trud siewcy. Ciągle musicie dawać, „siać”, nie czekając na wdzięczność, nie mając często możliwości oglądania owoców swojego wysiłku. Życzymy Wam Kochani wszelkiej pomyślności, wiele wytrwałości oraz spełnienia wszystkich zamierzeń i planów w pracy pedagogicznej i w życiu osobistym. Otaczamy Was naszą modlitwą za wstawiennictwem Świętego Jana Pawła II - naszego nauczyciela i wychowawcy. Niech Ta Boża Moc będzie z Wami!

Rodzice absolwentów kl. III, rocznik 2016-2019"

Bardzo dziękujemy za tak przejmujące słowa. I zamieszczamy zdjęcie ostatnich naszych gimnazjalistów...

Gala laureatów

laureaci9 maja odbyło się wręczenie dyplomów laureatom konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Warszawie. Wśród uczniów nie mogło zabraknąć naszej silnej reprezentacji: Claudii Babled (laureatki konkursu z j. francuskiego i finalistki z j. polskiego), Łukasza Staszewskiego (laureata z konkursu informatycznego Logia i finalisty z j. angielskiego) i Franka Źrebca (laureata konkursu historycznego). 
Uroczystość składała się z kilku części. Pierwszą z nich była prezentacja dotycząca organizacji konkursów, przedstawienie mulitilaureatów, którzy byli najlepsi w kilku dziedzinach i mulitnauczycieli, którzy opiekowali się największą liczbą laureatów. W tej części odbyła się też internetowa sonda dla uczniów (tu było trochę zamieszania, bo wśród nas tylko jedna osoba miała smartfon..., ale dzięki pomocy życzliwych ludzi udało nam się zagłosować). Po oficjalnych przemówieniach był niezwykły występ orkiestry dętej ze szkoły podstawowej w Łajskach i najsłodszy moment - poczęstunek. Po nim laureaci rozeszli się do sal, gdzie odebrali swoje dyplomy i podziękowania dla rodziców.
Gratulujemy laureatom i ich nauczycielom paniom Dorocie Babled, Marii Bremer, Agnieszce Masnej, Małgorzacie Zielińskiej i panu Michałowi Rączce - Dudek! 
Jesteśmy też bardzo dumni z naszych finalistów, a są nimi:
w konkursie z j. polskiego - Zosia Litwin i w konkursie Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego - Janek Marchel.

Zbiórka na rozbudowę szkoły!

UWAGA – zbiórka na rozbudowę szkoły na Mokotowie przedłużona do 18 maja!

Społeczność Szkoły Przymierza Rodzin nr 2, Stowarzyszenia Przymierze Rodzin oraz sympatyków projektu rozbudowy szkoły dokonuje niemożliwego: w ciągu krótkiego okresu zebrano ponad 100 tysięcy na modernizację budynku! Serdecznie dziękujemy!

Powszechna mobilizacja tej społeczności i sympatyków projektu nabiera tempa. Liczba osób, które dokonały już wpłaty lub są zainteresowane wsparciem rozbudowy przerasta nasze oczekiwania. W związku z tym oraz licznymi prośbami o przedłużenie okresu zbiórki – informujemy, że nowy termin jej zakończenia to 18 maja. Zatem do dzieła. 
Wpłaty można dokonać na konto Stowarzyszenia Przymierze Rodzin, które zostało otwarte dla celu rozbudowy szkoły:

STOWARZYSZENIE PRZYMIERZE RODZIN
NUMER KONTA: 54 1020 1185 0000 4702 0267 6740
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe - rozbudowa budynku na Mokotowie.

Pamiętajmy, iż to pierwszy etap zbierania funduszy na rozbudowę. Niedługo uruchomiona zostanie specjalna strona internetowa, na której będą aktualności z budowy oraz szczegóły dotyczące możliwości wspierania projektu rozbudowy.

Z poważaniem,

Przedstawiciele Rodziców z Komitetu Budowy Szkoły
i Dyrektor Szkoły Marzanna Rymsza Leociak

szkola

Rusza budowa szkoły

 

szkola

Już 6 maja ruszy budowa nowej szkoły! Rewelacyjnie zlokalizowany w sercu Mokotowa budynek, gotowe projekty przebudowy, odebrane pozwolenia, to ogromny sukces możliwy tylko dzięki zaangażowaniu wielu osób. Teraz czas na mobilizację każdego z nas - całej społeczności Rodziców.

Budowa to ogromny wydatek finansowy i my jako rodzice musimy stać się współodpowiedzialni za jej realizację.
Już TERAZ możesz sprawić by to wspólne marzenie zostało zrealizowane ! Do 6 maja zbieramy fundusz, który stanowiłyby wkład własny szkoły do kredytu na budowę.
Wpłaty można dokonać na konto Stowarzyszenia Przymierze Rodzin, które zostało otwarte dla celu
rozbudowy szkoły:

STOWARZYSZENIE PRZYMIERZE RODZIN
NUMER KONTA: 54 1020 1185 0000 4702 0267 6740
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe - rozbudowa budynku na Mokotowie.
Informacje o zebranych kwotach będą publikowane co kilka dni na Librusie oraz na facebooku szkolnym.
Nie czekaj! Pamiętaj, żadna kwota nie jest za mała. Każde wsparcie się liczy.

Objazd z historii sztuki klasy siódmej

obj 2W trakcie egzaminów gimnazjalnych klasa 7 podsumowuje wiedzę zdobytą dotychczas na lekcji z historii sztuki. W czwartek widzieliśmy Akademię Pana Kleksa, czyli pałac w Nieborowie. Następnie w pobliskiej Arkadii uczniowie wczuwali się w panującego pod koniec XVIII wieku ducha sentymentalizmu. Zwiedzaliśmy też Łowicz, Tum, Łęczycę, a na koniec dnia pani Ala przeprowadziła warsztaty na temat pigmentów i roli pierwiastków chemicznych w tychże.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Czas egzaminów

osmaki   Egzaminy gimnazjalne już za nami. A dziś rozpoczęły się egzaminy ósmoklasistów. Trzymajcie za nich kciuki!

Wymiatamy w badmintonie!

badZ dumą informujemy, że Julian Kasprzyk i Łukasz Staszków z klasy 8T wygrali Mistrzostwa Mokotowa w badmintonie w kategorii Młodzieży.
Chłopcy będą reprezentować dzielnice na rozgrywkach Warszawskich. Zawodnikom serdecznie gratulujemy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Śladami bohaterów "Kamieni na szaniec" podąża klasa 3gim

Gdzie uczyli się bohaterowie „Kamieni na szaniec”? Jaka drogę odbywali więźniowie Pawiaka, by gestapowcy mogli ich przesłuchać na Szucha? Tekns6 pytania klasa III gimnazjum stawiała sobie 8.03. podczas wycieczki śladami bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego. 
Miejsca akcji potraktowaliśmy jako stacje zadaniowe. Uczniowie rozwiązywali zadania związane z treścią lektury i zainscenizowali przebieg Akcji pod Arsenałem. Każdy wylosował rolę jaką miał odegrać podczas inscenizacji i musiał zająć odpowiednie miejsce w przestrzeni miasta. Na znak dany przez naszego Orszę wszystko ruszyło. Steny, granaty i butelki niemal jednocześnie zaczęły atakować kolegę odgrywającego niemiecką więźniarkę na barana przewożącego zmasakrowanego Rudego. Trzecioklasistom akcja poszła szybciej niż ich literackim pierwowzorom, ale za to mniej skutecznie. Np. nie wszyscy zorientowali się, kto z nich odgrywał rolę więźniarki, a kto Rudego. Nie wiadomo więc, czy do samochodu ewakuacyjnego nie trafiła przypadkiem nadpalona ciężarówka. 
Duże wrażenie zrobiło na młodzieży Liceum im. Stefana Batorego i wiedza oprowadzających po nim uczniów. Gimnazjaliści zwiedzili też Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy al. Szucha. Odkryli, gdzie stał pomnik Lotnika ze znakiem Polski Walczącej i zapalili znicze na grobach Alka, Rudego, Zośki i Orszy. A co najważniejsze, chodząc po mieście połączyli sobie w głowach rozmaite punkty miasta.

Czytaj więcej...

Klasa ósma poznaje kulturę sarmacką

sar1Kultura sarmacka, to bardzo dziwne zjawisko. Dziwne stroje, dziwne uczty, trumienne portrety i dworki. Wszystkie jednakowe: z drewna, lecz podmurowane. O wszystkich tych zwyczajach naszych szlacheckich przodków dowiadywaliśmy się podczas lekcji muzealnej w wilanowskim pałacu.

 

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Klasa siódma buduje model płuc

Nie tak dawno na biologii siódmaki wykorzystywały zdobytą wiedzę, konstruując model klatki piersiowej. Płuca napełniały się powietrzem, przeponapl5 unosiła się i opadała - wszystko pięknie zadziałało!

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Szwedzi w Warszawie

szw5W tym tygodniu gościliśmy nauczycieli ze Szwecji, z Borgsmoskolan, z miasta Norrkoping. Spotkali się oni z naszymi uczniami z klas 5,6,7,8, i 3 gim i opowiedzieli o swoim kraju, mieście i szkole. Nawet wzięli "udział" w konkursie recytatorskim dla klas 4-6. Mamy wielką nadzieję na współpracę w ramach programu europejskiego. To było bardzo miłe spotkanie, dziękujemy i pozdrawiamy Was, Linda i Henrik!

This week we hosted a couple of teachers from Borgsmoskolan in Norrkoping, Sweden. They visited our schools to meet our students from grades 5,6,7,8, and the oldest 3rd class of Gimnazjum. They also took part in the poetry contest for grades 4-6. We hope to collaborate with their school within a European programme. 
It was really nice to meet you! 

Czytaj więcej...

Klasa siódma elektryzuje wodę i leczy robota

cnk13Klasa siódma uczestniczyła w warsztatatch laboratoryjnych w Centrum Nauki Kopernik. Podzielilismy się dwie grupy - jedna zgłebiała tajemnice fizyki, druga - robotyki. W pracowni fizycznej uczniowie spojrzeli na zwykła z pozoru wodę okiem badaczy. Co wyróżnia ja spośród innych substancji? Dlaczego jest taka ważna? W grupach mogliśmyzaprojektować i przeprowadzić własne dośwadczenia a także sprawdzaliśmy, na czym polega anomalia wody.

W pracowni robotycznej też wiele się działo. Wcieliliśmy się w rolę robo-lekarzy, by zbadać robota. Można było zostać neurologiem, okulistą, ortopedą bądź laryngologiem. Mierzyliśmy parametry życiowe i programowaliśmy go zgodnie z zachowaniem Trzech Praw Robotyki. Nasz pacjent wrócił do zdrowia w trakcie zajęć.

Czytaj więcej...

Klasa 3gim w Muzeum Narodowym...

...pochyla sie nad sztuką nowoczesną, czyli dwudziestolecia międzywojennego. Zadanie to niełatwe, ale po tej lekcji niektórzy (być może) poważniemuz4 zastanowią się nad zawodem krytyka sztuki. Pierwsze kroki już postawione ("Ohydne to jest!").

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Wyniki III etapu konkursu "100/100"

Ostatni etap naszego konkursu nosił tytuł „Bliscy świadkowie historii”. Dotyczył udokumentowania spotkania z uczestnikiem wydarzenia z historii Polski.

Nadesłano 18 prac. Nie wszyscy spełnili wymogi techniczne, jedna praca zaś nie dotyczyła historii naszego kraju.

Wyniki - zarówno III etapu, jak i końcowe - znajdują się w pliku poniżej.

Laureatami zostają osoby, które we wszystkich trzech etapach otrzymały 85%. Minimalny próg to 255 pkt.

 

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie. Wasze zdjęcia były piękne, opisane miejsca czasami zaskakujące a nadesłane historie - niesamowite! Zwycięzcom gratulujemy!

Nasi idą naprzód!

Są już wyniki etapów rejonowych Konkursów Przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium w Warszawie. Miło nam poinformować, że do finałów zakwalifikowali się:

z języka francuskiego - Claudia Babled kl. III gim

z historii - Franek Źrebiec kl. III gim

z języka polskiego - Claudia Babled i Zosia Litwin kl. III gim

z języka angielskiego – Łukasz Staszewski kl. 8t

w Konkursie „Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego” – Janek Marchel kl. 5t 

Z nadzieją czekamy też na wyniki etapu rejonowego Konkursu Informatycznego „Logia”, w którym startuje czwórka naszych uczniów. 

Hej, kolęda, kolęda!

kol10

W piątek, 4 stycznia, społeczność szkolna spotkała się w kościele św. Michała, by wspólnie kolędować. Przy okazji odbyło się rozstrzygnięcie konkursu szopkowego.

Czytaj więcej...

Pierniczkowanie 2018

pierrrrrJak co roku każda klasa piekła pierniczki, zajadała się świątecznymi potrawami (na przykład - tradycyjnym wigilijnym kebabem a la Bernard) i obdarowywała prezentami. To także czas składania życzeń i wyrażania wdzięczności, przeprosin, miłych słów i rozmów. Dziękujemy wszystkim rodzinom, które przyjęły nas w swoich domach!

 

 

Czytaj więcej...

Klasy ósme w terenie

teren2Czasem trzeba ruszyć się ze szkoły, nawet jak jest mróz. Klasy ósme na terenowych zajęciach przyrodniczych badały glebę w okolicach Lasu Kabackiego, uczyły się rozpoznawać drzewa i krzewy z atlasami w ręku i sprawdzały, czy powietrze w Warszawie zawiera związki siarki na podstawie obecności różnych typów porostów. Poznawały także gatunki inwazyjne roślin.

 

 

Czytaj więcej...

XXV Charytatywna Aukcja Dzieł Sztuki

Stowarzyszenie Przymierze Rodzin serdecznie zaprasza na wystawę i XXV AUKCJĘ OBRAZÓW im. Michała Hilchena. 

 

Otrzymaliśmy prace najlepszych polskich współczesnych twórców, takich jak Rafał Olbiński, Józef Wilkoń, Piotr Młodożeniec, Franciszek Maśluszczak czy Beata Murawska, którzy od lat wspierają w ten sposób dzieci ze świetlic środowiskowych Przymierza Rodzin.

 

Obrazy można oglądać w niedzielę 9. grudnia 2018 od godz. 14.00 w  budynku SARP przy ul. Foksal 2.

O godzinie 16.00 rozpocznie się aukcja. Wszystkie ceny wywoławcze to 500 zł!

 

Cały katalog - ponad 60 prac - dostępny jest na portalu artinfo.plhttps://live.artinfo.pl/katalogi-aukcyjne/xxv-charytatywna-aukcja-dziel-sztuki

Dochód z aukcji przeznaczony będzie na wsparcie świetlic środowiskowych prowadzonych przez Stowarzyszenie Przymierze Rodzin.

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy, udziału w licytacji, a także do zachęcania wszystkich znajomych, którzy są zainteresowani sztuką współczesnych polskich artystów.

Stowarzyszenie Przymierze Rodzin

Gorące wspomnienia z Nicei

nice1

Za oknami już szaro i czekamy z niepokojem na chłody i jesienną pluchę, więc z tym większą przyjemnością chcieliśmy Wam opowiedzieć i pokazać, co miłego wydarzyło się pod koniec października.


Pamiętacie? Tak, to mowa o słonecznym wyjeździe do Nicei. Jest to urokliwe miasto na Lazurowym Wybrzeżu, do którego udaliśmy się wspólnie z dwunastoosobową grupką uczniów naszej filii na Kabatach.
Słońce i palmy – tak przywitała nas południowa Prowansja. Nikt nie oparłby się długiemu spacerowi po Promenadzie Anglików i my też nie mogliśmy. Ten dość długi szlak był ukoronowany przepięknymi widokami z Colline du Château, na którą co wytrwalsi weszli po schodach, a ci mniej odważni wjechali windą. Przepiękny wodospad i wspaniałe pejzaże były rekompensatą dla naszego wysiłku. Powrotna droga to spacer po Starówce, przez Marché aux Fleurs, aż do placu Masséna, z charakterystyczną szachownicą u naszych stóp.

Czytaj więcej...

The 5-th English Festival

Tegoroczna, jubileuszowa edycja Festiwalu anglojęzycznego odbędzie się w czwartek 22 listopada. Z uwagi na uczestnictwo wszystkich, także najstarszych klas w imprezie, w tym roku podział grup wiekowych jest następujący: klasy 1-4, klasy 5-8+ (w tym 3 gim). Oznacza to, że występy obu grup wiekowych mogą być dłuższe, niż 1 godzina lekcyjna. Na zgłoszenia na kartach dostępnych u anglistów lub w pokoju nauczycielskim czekamy do piątku, 16.11. Zapraszamy do zabawy!

eng

Bieg Niepodległości

Czworo uczniów ze Szkoły na Kabatach brało udział w Mokotowskim Biegu Niepodległości.bieg 


Jakub Kielesiński zdobył 2 miejsce w kat. klas VII i VIII Szkół Podstawowych.


Bernard Mmereole 2 msc. , a Franciszek Marchel 3 msc. w kat. Gimnazjów.

 

Z dziewcząt najlepsza była Maria Lipka - 5 msc. w w kat. Gimnazjów.

 

Wyniki uczniów pozwoliły naszej szkole zdobyć 2 miejsce w Klasyfikacji Ogólnej w kat. Gimnazjów.

Uczniowie otrzymali medale oraz słodkości, zaś przedstawiciel Szkoły puchar z rąk Przedstawicieli Urzędu Dzielnicy Mokotów.


Zadowolony i dumny Nauczyciel W-f na Kabatach Adam Zawiasa

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości

10058 listopada odwiedzili nas goście z Muzeum Powstania Wielkopolskiego z Poznania. Opowiadali o polskiej drodze do niepodległości, powstaniu wielkopolskim, zaś p. Kinga Przyborowska opowiedziała o swoim pradziadku - powstańcu. Po odśpiewaniu wszystkich czterech zwrotek hymnu zrobiliśmy sobie wspólną fotografię w kolorach flagi, a następnie, życząc Polsce "milion lat" zjedliśmy wielki tort!

 

 

ps. A na zdjęciach możecie też zobaczyć efekt drugiego etapu konkursu" 100/100" :)

Czytaj więcej...

Październik i listopad - konkursy, konkursy!

Miło nam poinformować, że następujący uczniowie zakwalifikowali się do rejonowych etapów konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium w Warszawie:

 

Język francuski - Marysia Lipka i Claudia Babled z kl. 3 gim

Wiedza o społeczeństwie - Ania Kokowska z kl. 3 gim

Matematyka - Ignacy Sienkiewicz z kl. 3 gim

Historia - Franek Źrebiec z kl. 3 gim i Alex Boniecki z kl. 7

Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego - Janek Marchel z kl. 5T

Jęz. angielski - Łuksza Staszewski z kl. 8T i Anna Kokowska z kl. 3 gim

Jez. polski - Claudia Babled, Zosia Litwin i Marysia Lipka z kl. 3 gim

 

Serdecznie gratulujemy uczniom i ich nauczycielom!

Rozstrzygnięcie I etapu konkursu "100/100"

100na100

 

Pierwszy etap konkursu pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty i Burmistrza Dzielnicy Ursynów "100/100" rozstrzygnięty! Wzięło w nim udział 55 osób z naszej szkoły. Zdjęcia można było podziwiać podczas pikniku w sali gimnastycznej szkoły nr 157, a prace czterech osób uzyskały najwyższy wynik. Byli to:
1. Anna Kokowska z kl. 3 gim 
2. Ignacy Wróblewski z kl. VI t 
3. Dominika Szczerba z kl. VIII t 
4. Jagoda Żalińska z kl. VII.

GRATULUJEMY! I zapraszamy do udziału w II etapie konkursu pt. "100 miejsc na 100-lecie niepodległości". Prace możecie nadsyłać do 5 listopada na adres konkurs.spr@gmail.com

Poniżej zaś wyniki wszystkich osób, które wzięły udział w konkursie.

Piknik na 100!

1008Udało nam się z pogodą! Wszyscy z niepokojem śledzili prognozy na sobotę, a tymczasem wcale nie było10020 zmino i przede wszystkim - nie padał deszcz! Mogliśmy więc bawić się w budynku i na dworzu, grillować, przenosić powstańcze listy, podziwiać musztrę wojskową, brać udział w loterii...Na drugim piętrze królowali rekonstruktorzy, było kino, kuchnia historyczna (a w niej - czernina!), nie zabrakło aukcji i pełnej pyszności kawiarenki na dole!

Czytaj więcej...

Turniej Tenisa Stołowego im. Izy Dzieduszyckiej

ping1Wczoraj podczas Święta Szkoły odbył się Turniej tenisa stołowego im. Izy Dzieduszyckiej. W kategorii chłopców starszych zwyciężył Robert Czernecki ze szkoły PR nr 2 na Mokotowie, w kategorii chłopców młodszych Adam Lewandowski że SP nr 3 PR na Bielanach, w kategorii łączonej dziewcząt starszych i młodszych Hania Skopinska z klasy 5 ze SP PR na Ursynowie. Mistrzom gratulujemy i dziękujemy wszystkim zawodnikom za walkę sportową i wspólną zabawę.

 

Relacje ze szkół jesiennych - WILNO. Grupa NON OMNIS MORIAR

nom22MEMENTO MORI i NON OMNIS MORIAR czyli "Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, Co to będzie, co to będzie?".
Cztery dni w Wilnie spędzone na oglądaniu cmentarzy, miejsc pamięci, epitafiów i nagrobków oraz poznawaniu losów słynnych wilnian. 
Przeczytaliśmy wspólnie na trzech cmentarzach, w tym raz w nocy, część drugą „Dziadów” Mickiewicza. Zobaczyliśmy najpiękniejsze kościoły wileńskie: pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, św. Teresy, św. Ducha, św. Kazimierza, św. Anny, świętych Janów, archikatedrę. Byliśmy na uniwersytecie, wieży telewizyjnej, zamku w Trokach. Odwiedziliśmy miejsce pamięci w Ponarach i teren po zniszczonym przez komunistów kirkucie żydowskim. Przemiła siostra zakonna opowiedziała nam o historii powstania obrazu „Jezu Ufam Tobie”, a doktor historii o Karaimach. Modliliśmy się w Ostrej Bramie i przed relikwiami św. Faustyny i bł. ks. Michała Sopoćki. To był dobry owocny czas.

Czytaj więcej...

I międzyszkolna olimpiada Przymierza Rodzin

ol10Duzi i mali, młodzi i starzy, nauczyciele i rodzice - wszyscy wzięli udział w sportowych zmaganiach, które odbyły się na terenie szkoły przy ul. Grzegorzewskiej. Pogoda dopisała, więc biegaliśmy, skakali, wiosłowali i grali w różne gry od rana do popołudnia.

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Wizyta p. Małgorzaty Kasner

DSC 356620 września uczniów klas 7,8 i 3 gimnazjum odwiedziła Pani Małgorzata Kasner - była dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie, pracownik naukowy Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk.

Pani Małgorzata Kasner opowiedziała uczniom o Litwie: o historii sąsiadującego z Polską państwa, o języku i kulturze.W czasie rozmowy z uczniami podjęty został temat trudnych relacji polsko-litewskich w XX leciu międzywojennym i współcześnie.
Mamy nadzieję, że spotkanie było dobrym wprowadzeniem naszych uczniów w ważne, ciekawe zagadnienia, które rozwijaliśmy, pracując w grupach na wycieczce do Wilna. 

Rodzinny Rajd Rowerowy

rayd1W niedzielę 16 września, odbył się VIII Rodzinny Rajd Rowerowy. Wzięło w nim udział prawie 200 uczestników. Pogoda idealna, słonecznie choć nie upalnie. Wspólnie pokonaliśmy ponad 11-kilometrową trasę. Zobaczyliśmy (przez mur) wagon metra w hangarze, jeden z 160 pomników pamięci Karola Tchorka oraz przy szlabanie w Julianku zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Około południa pojawiliśmy się na polanie gdzie paliły się już dwa ogniska. Wspólnie posileni kiełbaską z ogniska braliśmy udział w zabawach z słodkimi nagrodami. Serdeczne podziękowania dla: pana Klamki za niespodziewaną poranną wizytę i przygotowanie drewna :) Stasia Kowalskiego i p.Krzysia Sawickiego za przygotowanie i rozpalanie ognisk oraz straż przy naszej polanie :), naszym uczennicom i absolwentkom za pomoc w ubezpieczaniu przejazdu i obsługę stanowisk gier Poli Hojce, Marcie Kudle, Jagodzie Żalińskiej oraz Hani Polanowskiej i Marcie Świeżak oraz Pani Dyrektor za patronat, obecność i pomoc w przygotowaniu poczęstunku.
Dziękujemy i do zobaczenia za rok!

Czytaj więcej...

Spotkajmy się na olimpiadzie!

Serdecznie zapraszamy na I międzyszkolną Olimpiadę Sportową!
Olimpiada Przymierza Rodzin odbędzie się 22 września (sobota) w szkole na Ursynowie. Jest podzielona na dwie części - pierwsza dedykowana jest klasom młodszym, druga starszym. Oczywiście serdecznie zapraszamy uczniów klas starszych do kibicowania młodszym od samego rana i mamy nadzieję, że młodsi uczniowie będą dopingować starszych kolegów po południu.

W sztafecie i piłce nożnej szkołę będą reprezentować drużyny wybrane przez nauczycieli. Pozostałe konkurencje rozgrywane są zgodnie z harmonogramem dla poszczególnych grup wiekowych. Prowadzona będzie klasyfikacja generalna obejmująca kilka dyscyplin (szczegóły w załączniku). Do klasyfikacji generalnej szkół wchodzą też mecze piłki nożnej i siatkówki dorosłych (drużyny składające się z rodziców i nauczycieli). Bardzo prosimy o zgłaszanie się chętnych rodziców i nauczycieli do pana Adama Pańczaka: adampanczak@op.pl

olimpiada

Wyjazd integracyjny nowej klasy siódmej

1intI oto jesteśmy! Nowa, duża (21 osób) siódma klasa. Zaraz po rozpoczęciu roku pojechaliśmy na wyjazd integracyjny do2int Lasek. Wiele się o sobie dowiedzieliśmy - jedni są starsi, a inny młodsi (w naszej klasie są uczniowie z trzech roczników), wysocy i niscy, elokwentni, dystyngowani, odważni i weseli. 

Długo dyskutowaliśmy nad wspólnym regulaminem klasy. Snuliśmy też plany na przyszłość - a przynajmniej na najbliższy rok szkolny.

Wieczorem na ognisku piekliśmy kiełbasę, jabłka i marshmallows'y. I wszyscy niemal są zgodni co do jednego - chcemy razem dużo wyjeżdżać! 

Jak co roku o tej porze...

machn1...jesteśmy w Machnaczu na obozie naukowym. Tym razem świeciło słońce i było bardzo ciepło, co zdarza się mniej więcej raz na trzy lata. Skorzystaliśmy z tego skwapliwie, urządzając zapasy w błocie i oddając się innym sportom wodnym, korzystając z ciepłej wody w bagnie. Znaleziska były bogate, tak więc było co pokazywać podczas wieczornej sesji naukowej.

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Najlepsi z najlepszych!

Bardzo miło nam poinformować, że SZYMON KAMLER z klasy trzeciej został LAUREATEM KONKURSU HISTORYCZNEGO organizowanego przez Kuratorium Oświaty.


FRANEK ŹREBIEC z klasy drugiej uzyskał w tym konkursie tytuł FINALISTY.

FELA WARNO z klasy trzeciej została zaś FINALISTKĄ Konkursu Chemicznego.

 

Serdecznie Wam gratulujemy! Wasza ciężka praca przyniosła doskonałe rezultaty!

 

laur


 

Koło Varsavianistyczne w Muzeum Warszawy

var2Tym razem w Muzeum Warszawy poznajemy rolę ognia - dobroczynną i złowrogą - w życiu mieszkańców dawnej Warszawy. Przy okazji uczniowie poznają takie zapomniane słowa jak "rymarz", "stelmach" czy "dekarz". 

Co robili szewcy, kiedy wybuchał pożar? Jaka profesja pozwalała na pracę na wysokościach, gdy płonął dom? Kiedy na wyposażeniu straży pożarnej pojawił się samochód?

Teraz to już wszystko wiemy! Do tego mogliśmy pracować w przepięknych wnętrzach starych warszawskich kamienic, w których mieści się muzeum.

Bardzo dziękujemy pani Annie Kwiatkowskiej za przygotowanie ciekawych zajęć!

 

Czytaj więcej...

Spotkanie dla szóstoklasistów

dz4Podobnie jak w zeszłym roku zorganizowaliśmy spotkanie dla szóstoklasistów i ich rodziców. Podczas gdy dorośli rozmawiali z dyrekcją i nauczycielami, szóstaki mogły uczestniczyć w zajęciach plastycznych albo  - w sali eksperymentów - pod okiem p. Moniki Mazur i P. Kasi Murzyn wykonać fascynujące doświadczenia.

Przewodnikami po szkole byli starsi koledzy, zarówno gimnazjaliści, jak i siódmoklasiści. Nie zabrakło też poczęstunku w kawiarence.

 

dz5


 

Finał Tygodnia Teatralnego 2018

tt13Co to były za emocje! Cztery niesamowite przedstawienia złozyły się na finał tegorocznego Tygodnia Teatralnego, którego tematem było "Jak z obrazu". Każda klasa miała za zadanie zinterpretować wylosowany tydzień wcześniej obraz. Klasa 7M opowiedziała historię hiszpańskiej księżniczki Izabeli, która staje sie więźniem w dalekiej Anglii i na próżno wypatruje ratunku. Do tego w sztuce pojawia się demoniczna lalka... ("Więzień umysłu" na podstawie obrazu E.B.Leightona "Zakładniczka").

 

Klasa 7T zaserwowała nam kryminał noir, rozgrywający się w dwudziestoleciu międzywojennym. Tragicznie zakończył się romans między szefem policji i młodą krawcową, bo kiedy w sprawę włączają siętt2 "chłopcy z ferajny", trzeba mieć się na baczności! Oni nie cofną się przed żadną zbrodnią! (na podstawie obrazu R. Magritte'a "Kochankowie").

 

tt37W przedstawieniu klasy II pozornie wszystko jest w porządku. Cztery siostry mieszkają w otoczeniu jak z rajskiego ogrodu, oddaja się muzyce, pląsom i niewinnym ploteczkom...do czasu spodziewanej wizyty ich królewskiego ojca. Wtedy cztery z pozoru niewinne dzieweczki zmieniają się nie do poznania. Obmyślają intrygę, jak pozbyć się konkurentek do tronu, a tymczasem ich ofiarą pada nie kto inny, jak sędziwy ojciec. Poczwórna zbrodnia! ("Sielska progenitura" na podstawie obrazu D.G. Rosettiego "Koncert sielski").


I wreszcie klasa III pokusiła się o opiowiedzenie dalszych losów Andrzeja, znanego z ubiegłorocznego przedstawienia. Dręczony wyrzutamitt36 sumienia po zabójstwie - z zazdrości - żony swojego brata, żyje zamknięty wewnątrz własnego umysłu, nawiedzany przez demony przeszłości. Niby jest właścicielem baru, ale odwiedzają go głównie nieproszeni goście...

 

Czytaj więcej...

Msza święta z okazji 35-lecia Stowarzyszenia Przymierze Rodzin

m15Dziękczynna Eucharystia, przełamanie się opłatkiem oraz słowa wdzięczności i bukiet kwiatów dla założycielki stowarzyszenia Izabeli Dzieduszyckiej złożyły się na obchody 35 lat istnienia Przymierza Rodzin, które świętowano w parafii św. Michała Archanioła na Mokotowie. Mszy przewodniczył Kardynał Kazimierz Nycz.

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Opłatek Przymierza Rodzin

 

 

Serdecznie zapraszamy na uroczystą Mszę Świętą w dniu 7 stycznia 2018 roku,

 

 podczas której będziemy dziękować Panu Bogu za XXXV lat istnienia Przymierza Rodzin.WEB-Nativity-Scene-Enhanced-With-R-76796645

Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem JE Kazimierza Kardynała Nycza zostanie odprawiona 


o godz. 16.00 w kościele pw. Świętego Michała Archanioła (przy ul. Puławskiej 95).

 

 

Po Mszy Świętej serdecznie zapraszamy na spotkanie opłatkowe i dalsze radosne świętowanie.

Zarząd Przymierza Rodzin 


 

Serce, płuca i gnijące skórki od banana, czyli co robimy na lekcjach

srece2Od czasu do czasu wpadnie nam w ręce coś ciekawego, czemu warto przyjrzeć się z bliska. Dotknąć. A czasami...pokroić. Uczniowie klas siódmych oraz drugiej gimnazjum mieli okazję "pogrzebać" w preparatach anatomicznych serca i płuc. Niektórzy podeszli do tego z obrzydzeniem, ale większość - z ciekawością. Entuzjastycznie wymachiwali skalpelem, nożyczkami i innymi narzędzimi preparatorskimi, dzięki czemu takie pojęcia jak "przedsionek", "komora" czy "zastawka półksiężycowata" nie są już tylko podręcznikową definicją.

 

Klasa druga także miała okazję zbudować własnoręcznie model klatki piersiowej z tchawicą,pluca9 oskrzelami, płucami i przeponą. A wszystko przy pomocy pięciolitrowej butelki po wodzie, słomek i foliowych torebek. No i naturalnie - wyobraźni!

 

gleba6Wreszcie klasa 7T - zawsze chętna do eksperymentowania! Na lekcji geografii rozpoczęła badanie tempa rozkładu materii organicznej. Co kryje się za tym naukowym pojęciem? Ni mniej ni więcej chcemy się przekonać, jak szybko różne "szczątki" - opadłe liście, trawa, sosnowe igły, ogryzki i skórki od banana - gniją w ziemi. Wyniki tego eksperymentu poznamy dopiero za klika tygodni...


 

Wicemistrzostwo Warszawy w tenisie stołowym

Z dumą informujemy, że trzej nasi uczniowie: Robert Czernecki, Maciek Podniesiński i Bartek Hryniecki zajęcli drugie miejsce w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży w tenisie stołowym!

podium1


 

Bal przymierza rodzin 2018

Szanowni Państwo!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA DOROCZNY BAL PRZYMIERZA RODZIN, KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ 10 LUTEGO 2018 ROKU.

Informacji udziela Stowarzyszenie, nr tel. tel. 22 621-29- 33; 698 442 096


e-mail: sekretariat@przymierze.org.pl

 

Z radością informuję, że dochód z tegorocznego Balu Przymierza Rodzin zostanie przeznaczony dla naszej szkoły - na potrzeby tworzenia nowej siedziby.
Bardzo serdecznie zachęcam Państwa do udziału w balu i zachęcenia przyjaciół i znajomych, szczególnie ciepło zapraszamy absolwentów z rodzinami.

 

Z wyrazami szacunku
Marzanna Rymsza-Leociak
dyrektor szkoły


 

Śniadanie roratnie

ror68 grudnia, po mszy św. roratniej spotkaliśmy się całą szkołą na wspólnym śniadaniu, tradycyjnie przygotowanym przez klasę drugą gimnazjum. Po raz kolejny gościny udzielili nam Ojcowie Dominikanie ze Służewia, na terenie swojego klassztoru, w sali im. o. Jacka Woronieckiego. Ucieszyliśmy się też bardzo z odwiedzin naszych absolwentów!

 

 

 

Czytaj więcej...

Sukces tenisistów stołowych!

W ramach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w Szkole Podstawowej nr 205 odbyły się zawody tenisa stołowego chłopców.tenisstrona
W turnieju wzięło udział 19 zespołów. Rozgrywki były prowadzone w systemie pucharowym: drużyna przegrana odpada z turnieju...
Naszą szkołę reprezentowali Bartosz Hryniecki, Maciej Podniesiński i Robert Czernecki. Chłopcy we wszystkich swoich meczach nie mieli sobie równych, nie tracąc nawet seta!!!  Ich wysiłek i determinacja sprawiły, że odnieśli wspaniały sukces i będą reprezentować Mokotów na zawodach warszawskich. 
Nasi reprezentanci otrzymali puchar i medale.
Gratulacje!!!

Obchody Święta Niepodległości

list11Tego dnia dużo się u nas działo. Od rana uczniowie mogli podziwiać zdjęcia, które wykonywali, inspirowani wierszem Wisławy Szymborskiej "Gawęda o miłości do ziemi ojczystej". I mimo naszych obaw, że na fotografiach królować będą orzeszki i "drzewa powalone" - były one świetne! Bardzo zróżnicowane pod względem tematyki i techniki wykonania, z ciekawymi interpretacjami. Potem wysłuchaliśmy opowieści naszego gościa z Poznania, p. Kingi Przyborowskiej z Muzeum Wielkopolskiego, która przybliżała nam wydarzenia Czerwca'56. Nie była to - przynajmniej dla części z uczniów - historia całkiem nieznana, bo spotkali się ze świadkami tych wydarzeń podczas jesiennej szkoły. Uroczystości zakończyły się wręczeniem nagród za najlepsze zdjęcia i "patriotycznym" poczęstunkiem (m. in. bigos i biało-czerwona galaretka). Teraz szykujemy się do obchodów stulecia odzyskania niepodległości!

Czytaj więcej...

Darmowe zwiedzanie rezydencji polskich władców!

Zachęcamy do skorzystania z fantastycznej oferty!

Już po raz szósty Rezydencje Królewskie: Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Muzeum Łazienki Królewskie zapraszają na "Darmowy listopad".

listopad

 


 

Dbamy o groby polskich bohaterów

czerw2Mimo lodowatego wiatru i deszczu czwórka dzielnych uczniów z naszej szkoły wybrała się na cmentarz służewiecki, aby odwiedzić grób Pawła Wasylika.czerw3 
Paweł Wasylik był uczestnikiem protestów w Poznaniu w czerwcu 1956. Był piekarzem ze Szczecina. W Poznaniu znalazł się w drodze do Warszawy, dołączył do protestujących i zginął od strzału z przejeżdżającego czołgu. 
Najpierw musieliśmy odszukać jego grób a następnie zapaliliśmy znicze oznaczone "Światełko dla Czerwca 56". Bierzemy udział w tej akcji dzięki współpracy z Muzeum Powstania Wielkopolskiego.


 

Piknik szkolny "Pod wodą, nad ziemią"

Ostatni ciepły, bezdeszczowy weekend października należał do nas! Tak bawiliśmy się (i pracowaliśmy) na tegorocznym szkolnym pikniku "Pod wodą, nad ziemią". Udało się także zarejestrować 22 dawców szpiku!

 

DSC 7380    DSC 7445    DSC 7451   DSC 7402

 

Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom!

Czytaj więcej...

Klasa 7T w ogrodzie botanicznym w Powsinie

Jakiś czas temu klasa 7T założyła w klasie hodowlę pierwotniaków. Wystarczy do tego woda z jakiegoś zbiornika naturalnego i trochę siana. Stało to sobie dwa tygodnie, zaśmierdziało się porządnie (no, nie taki był nasz zamiar...), aż w końcuogrod zabraliśmy nasze hodowle do Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie, aby uczyć się tam sposobu wykonywania preparatów mikroskopowych. Po otwarciu słoików atmosfera była nieco...skisła, ale wszyscy dali radę. Potem - mimo padającego deszczu - łapaliśmy rozwielitki i drapieżne rośliny, zwane pływaczami w ogrodowych sadzawkach. Zajęcia zakończyły się w szklarniach, gdzie egzotyczne rośliny przegrały ze świnkami morskimi. No cóż, nawet najpiękniejszego drzewka pomarańczy nie da się pogłaskać...

Czytaj więcej...

Dzień papieski 2017

marcinW tym roku pogoda nam nie sprzyjała. Było zimno, deszczowo, martwiliśmy się, że ludzie pochowają sie w domach...A jednak nie! Kwestując w pięciu punktach w Warszawie udało nam się uzbierać

 

15 550 zł!

 


Super! Dziękujemy wszystkim uczniom i opiekującym się nimi nauczycielom, że poświęcili swój czas, aby zbierać fundusze na szczytny cel - stypendia dla uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin. Gratulujemy też szczególnie klasie drugiej gimnazjum, która w tym roku zdeklasowała pozostałych, zbierając prawie 7000 zł!

Czytaj więcej...

Biegi przełajowe w ramach WOM

received 1419676444776109Kilkoro uczniów naszej szkoły wzięło udział w biegach przełajowych w ramach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Bernard Mmereole z klasy II gim zajął w nich III miejsce. Gratulujemy!

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Relacje ze szkoły jesiennej

Zapraszamy do poczytania i pooglądania naszych poznańskich opowieści. W tym roku podróżowaliśmy daleko w czasie i przestrzeni - od początków państwa polskiego do Czerwca'56; od dzielnicy Jeżyce, znanej z książek Małgorzaty Musierowicz po Afrykę i parną amazońską dżunglę wraz z Kazimierzem Nowakiem i Arkadym Fiedlerem. Dotarliśmy do Gniezna, Kórnika, Jezior. I - w przeciwieństwie do Warszawy - cały czas mieliśmy piekną, jesienną pogodę.


 

Poznań 2017. Grupa: Poznaj Poznań

Mało które miasto w Polsce ma swoją historią tak mocno splecioną z losami polskiego narodu jak Poznań. Odkrywaliśmy je w trakcie chronologicznej wędrówki po Poznaniu i okolicach, zaczynając na Chrzcie Polski, a kończąc na protestach czerwcowych 1956 roku. Przez 4 dni byliśmy m.in. w Interaktywnym Centrum Historii Ostrowa Tumskiego Brama Poznania, na zamku w Kórniku oraz w Muzeum Powstania Poznańskiego 1956 Roku. Odbyliśmy też wiele spacerów i gier miejskich, poznając sylwetki organiczników poznańskich oraz wydarzenia związane z Powstaniem Wielkopolskim. Wspaniałym zwieńczeniem wyjazdu były rozmowy z mieszkańcami Jeżyc, którzy opowiedzieli nam swoje historie o życiu codziennym w PRLowskim Poznaniu.

Czytaj więcej...

Poznań 2017. Grupa: Średniowiecze

zuzannaGdzie lepiej można poznać początki państwa polskiego, niż w Poznaniu i okolicach? Stanąć przy pozostałościach baptysterium, w miejscu gdzie chrzest przyjął Mieszko I, zadumać się chwilę nad grobem Bolesława Chrobrego czy popatrzeć z podziwem na Drzwi Gnieźnieńskie - niby znane, ale jednak na obrazku to nie to samo. To były intensywne cztery dni pełne spotkań ze sztuką, zabytkami, rycerzami i królami oraz...świętomarcińskimi rogalami!

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Poznań 2017. Grupa: Ukajali nad Wartą.

Z książką "Ryby śpiewają w Ukajali" w plecaku wędrujemy śladami poznańskich podróżników: Arkadego Fiedlera i Kazimierza Nowaka. Odwiedzamy Puszczykowo, przemierzamy szlaki Wielkopolskiego Parku Narodowego i poznajemy dziwne owoce wukajali arboretum w Kórniku. Odwiedzamy Stare Zoo. Kończymy zaś tam, gdzie zaczęła się historia naszego karaju - w podziemiach katedry na Ostrowie Tumskim.

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Poznań 2017. Grupa: Bajtlowanie na Poznanie

Ta grupa miała moc rozmaitości. Najpierw w Muzeum Sienkiewicza poznaliśmy postać poznaniaka, o którym ktoś napisał, że taki czlowiek nie mógł istnieć, że musiał być zmyślony. Ignacy Miś całe życie poświęcił zdobywaniu pamiątek po Sienkiewiczu iszyfr założył muzeum. Bo chciał. Zachciało mi się chcieć.
Potem młodzież rozmawiała z poznaniakami -  dlaczego Poznań. Co lubią, a czego nie w mieście, w którym żyją.
Poznaliśmy później tajemnice Enigmy i szyfrowalismy depesze w szyfrokonterze. Trudne to było i dało im pewność, że matematyka to wszystko. 
A w Starym Zoo okazało się, że historię "zoologa" przebily zwierzęta i wszystko, co na temat różnych stworzeń (w tym człowieka) opowiedziała nam edukatorka. 
Koniec dnia uczniowie poświęcili na rozpoznawanie poznańskiej secesji
Naprawdę dużo i rozmaicie.
A koziołki tryknely się zanim przyszliśmy pod ratusz.

Czytaj więcej...

OGŁOSZENIE - PIKNIK PRZYMIERZA RODZIN ODWOŁANY Z POWODU AURY

Drodzy Szanowni Państwo,

Pogoda zrobiła się listopadowa. To niestety nie sprzyja spotkaniom w ogrodzie. Deszcz, wiatr, mokro…

Postanowiliśmy zatem spotkać się z Państwem w innym terminie, prawdopodobnie wiosennym, a tymczasem jeśli ktoś chciałby wesprzeć dom w Podkowie cegiełką, podajemy nr konta:

Bank PKO BP 79 1020 1185 0000 4402 0251 1731

Przypominamy też, że 26 listopada, bez względu na pogodę, spotykamy się na aukcji, a 10 lutego czeka nas wspaniała zabawa na XX Jubileuszowym Balu.

Serdecznie pozdrawiam,

 
Joanna Skudniewska
Stowarzyszenie Przymierze Rodzin
ul. Nowogrodzka 51
00-695 Warszawa

tel. 504 069 854
e-mail: joanna@przymierze.org.pl
 

 

 

Wyjazd integracyjny klasy 7T

20170906 11460314 września po uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego w kościele św. Michała Archanioła, klasa 7t wyruszyła na swój wyjazd integracyjny do podwarszawskiej Podkowy Leśnej. Tam spędziliśmy 3 dni w otoczeniu pięknych lasów i pierścieni klimatycznych uliczek o zoologicznych nazwach. Co już jest tradycją naszej szkoły, zostaliśmy przyjęci w domu należącym do Stowarzyszenia Przymierze Rodzin. Integrowaliśmy się poprzez wiele rozmaitych gier i zabaw, a także przygotowując wspólne posiłki. Kapryśna aura nie pozwalała nam często opuszczać domu, lecz nie przeszkadzało nam to wspólnej pracy i nie przysporzyło momentów nudy. 14-osobowa 7t pod opieką Pani Kasi Murzyn i Pana Adama Kowalika zgłasza gotowość do działania!

Czytaj więcej...

Wyjazd integracyjny klasy 7M

Klasa 7m w Laskach

Zaraz po mszy świętej rozpoczynającej rok szkolny rozpoczął się nasz wyjazd integracyjny. Przeżyliśmy go bardzo intensywnie. Poznawaliśmy się dzięki zabawom proponowanym przez wychowawczynie. Pracowaliśmy w ciągle zmieniających się grupach, co dało nam możliwość działania z każdym z naszego zespołu. Wygląda na to, że mamy szanse być bardzo zgraną klasą.
 
 
integr7m2        integr7m1        integr7m            
 

Obchody Święta Niepodległości 2014

W naszym Gimnazjum nietypowo obchodziliśmy Święto Niepodległości. Uczniowie  w małych pięcioosobowych grupach poszli do różnych instytucji, które robią coś dobrego dla Polski i Polaków. Miejsca przez nas wybrane nie zawsze były oczywiste i "na pierwszy rzut oka" nie wszystkie kojarzyły się z patriotyzmem. Poznaliśmy Bank Żywności, Fundację św. Jana Jerozolimskiego, jadłodajnię Kisz-Misz, Academię Iuris, Fundację Kapucyńską, "Wolne Lektury", Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundację na Rzecz Utrzymania Spuścizny po Stefanie Żeromskim, "Masę Krytyczną", Ukraiński Nowy Świat, Siostry Franciszkanki Maryi pracujące na misjach. 

Czytaj więcej...

Dzikie góry Rumunii

Udało się!

Zapakowawszy samochód po dach (głównie makaronem) TurKoło pojechało do Rumunii.

A tam - same góry! Najpierw przemierzaliśmy wąwozy, ponory i aveny w górach Bihor. Dzicz tam i pustka, ludzi niewiele, a szlaki piękne i strome. Potem zmierzyliśmy się z Transylwanią, gdzie wampirów dawno już nie ma i gdzie przekonaliśmy się, że choć odwiedzaliśmy naszych południowych sąsiadów, pamiatki i tak będą z Chin. Za następnym zakrętem czekały już na nas Góry Fogaraskie, o szczytach chmur sięgajacych. Mgły wypływały z jeziora o mrocznej wodzie, co dawało początek wodospadom, spływającym po skałach setki metrów niżej.

W górach Huszmusz zbieraliśmy kwiaty, podążaliśmy po tropach niedźwiedzia i podziwialiśmy białe ściany wąwozu Bicaz i rude wody Czerwonego Jeziora. Wreszcie przejechawszy góry Maramureszu, wędrowaliśmy wśród łagodnych pagórków Bukowiny, podziwiając malowane monastery i najweselszy cmentarz na świecie.

Marzymy juz o nowej wyprawie - kierunek: MORZE WATTÓW!

 

Czytaj więcej...

Konkursy przedmiotowe

UWAGA!

Uczniów zainteresowanych kuratoryjnymi konkursami przedmiotowymi zapraszamy do zajrzenia na stronę Mazowieckich Talentów, gdzie już teraz można poznać projekty programów merytorycznych konkursów na rok 2014/2015!


 

WAKACJE!

Drodzy Uczniowie, szanowni Państwo!

W piątek 27 czerwca zakończyliśmy rok szkolny Mszą Św. z pięknym kazaniem ks. proboszcza Jana Konarskiego, apelem, na którym wystapili uczniowie wyróżnieni za świetne wyniki w nauce i wzorowe zachowanie oraz spotkaniami w klasach - niektóre przeciągnęły się prawie do 14!

Dziekujemy bardzo za wspólnie spędzony rok szkolny, za wszystkie dobre słowa i gesty.

 

Życzymy cudownych wakacji!


Nagrody na koniec roku

Wczoraj, 25 czerwca, w naszym gimnazjum odbył się apel, na którym  uczniowie z najwyższą średnią otrzymali nagrody za swoja ciężką pracę.

Poza tym nagrodzeni zostali Ci, którzy uzyskali  wyróżnienia w konkursie języka angielskiego ENGLISH ACE 2014 i Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur”.

Słodkie wyróżnienia zostały  przyznane osobom, które miały 100% frekwencję lub/i nigdy się nie spóźniały lub/i nigdy nie dostały punktów ujemnych z zachowania lub/i  uzyskały największą liczbę punktów dodatnich.

Doceniliśmy też uczniów, którzy w roku szkolnym 2013/2014 zaangażowani byli w stały wolontariat na rzecz świetlicy Caritasu albo przedszkola integeacyjnego.

 

Serdecznie gratulujemy: Bogdanowi Białkowi, Zuzannie Zielińskiej, Małgosi Zawadzkiej, Marysi Miron, Olafowi Dąbrowskiemu, Mateuszowi Goebelowi, Jerzemu Traczyńskiemu, Jeremiemu Demiańczukowi, Łukaszowi Niemotce, Bartkowi Bergerowi, Martynie Cyganek, Alanowi Żaczkowi, Agacie Wolfowicz, Julii Grochulskiej, Amelii Kucińskiej, Piotrkowi Rzepeckiemu, Antkowi Rzepce, Ani Szyszko, Hani Wiercińskiej, Marcie Boj, Karolinie Lehmann, Basi Stypule, Maćkowi Szulcowi, Emilce Hołody, Szymonowi Oktabie i Natalce Michałowskiej.

 


 

Dzień Patrona i spotkanie z absolwentami

W tym roku Dzień Patrona w nasej szkole podstawowej miał nietypowy przebieg 016

Uczniowie uświadomili sobie, że nasza szkoła ma już prawie ćwierć wieku, a  15 lat temu, gdy zreformowano szkolnictwo, powstało nasze gimnazjum. 

Do każdej klasy 4-6 przyszedł zaproszony absolwent naszego gimnazjum, czasami nawet dwóch! Wśród zaproszonych gości były panie: prawnik, żeglarka, studentka skandynawistyki, magister iberystyki, stypendystka Rotary Youth Exchange i panowie: ornitolog, inżynier, nauczyciel oraz znawca bezpieczeństwa narodowego. Opowiadali uczniom o swoich latach młodości spędzonych w naszej szkole i gimnazjum. Okazało się, że wydarzeniem, które najmilej wspominają jest biologiczny wyjazd naukowy do Machnacza. 

Czytaj więcej...

Uroczysty Dzień Patrona

ksiadz4 czerwca obchodziliśmy w naszym gimnazjum Dzień Patrona. Tym razem miał on szczególnie uroczysty charakter, ponieważ odsłonięte zostało popiersie księdza Jana Twardowskiego.

Odsłonięcia popiersia dokonała Prezes Stowarzyszenia Przymierze Rodzin, Pani Izabela Dzieduszycka. Księdza Jana wspominali Jego przyjaciele - autorka popiersia, pani Maryna Szolosi, aktor Maciej Rayzacher i pani Anna Kalinowska, autorka książki "Łaskotani chrabąszcza wąsami".

Uczniowie recytowali wiersze ks. Twardowskiego, przeplatane zachwycającą grą na harfie Magdy Koziej. Na koniec wystąpił szkolny zespół rockowy Death Przymierzoband

Całość zakończyły rozmowy przy pięknie (i obficie) zastawionych stołach.

 

Czytaj więcej...

Piknik Naukowy 2014

Udało się!piknik

Już po raz czwarty nasz szkoła miała własne stoisko na 18. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. 

Pomimo tego, że dzień wcześniej wróciliśmy z zielonych szkół, nikt nie zawiódł. Dzięki temu na naszym stoisku ciągle coiś się działo. Były doświadczenia chemiczne, które pod kierunkiem Pani Katarzyny Murzyn zamieniały się w pokaz iście magicznych sztuczek; była kuchnia historyczna - i choć ze względów bezpieczeństwa nie pozwolono nam gotować, przyrządziliśmy ser na sposób średniowieczny, renesansową sałatkę i uraczyliśmy gości daniami kuchni...wojskowej - z prawdziwej polowej racji żywnościowej polskiej armii. 

pikPokazywaliśmy, jak w miedzianej rurze czas zwalnia - wrzucony do niej magnes spadał bardzo wolno. Czary? Nie! Pole elektromagnetyczne!

Dla młodszych dzieci przygowowaliśmy zagadki i rebusy związane z czasem - taki był bowiem motyw przewodni tegorocznego Pikniku. Ściany ozdobiliśmy wystawą banknotów z różnych krajów, które ilustrowały nierzadko burzliwą ich historię - i przez niemal osiem godzin goście odwiedzali nas licznie.

 

 

Czytaj więcej...

SZKOŁY WIOSENNE

Ostatni tydzień maja spędziliśmy na zielonych szkołach. Spakowaliśmy plecaki i rozjechaliśmy się po różnych stronach świata.

Klasa 1a eksplorowała jaskinie i ruiny zamków na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Klasa 1b dotarła na kraniec Polski, do Kotliny Kłodzkiej, by tam poszukiwać uranu i złota, wspinać się na skały i zwiedzać podziemia twierdzy Kłodzko. Klasa 2 przepłynęła kilkadziesiąt kilometrów dziką rzeką Rospudą, zaś klasa trzecia była w Londynie. Wszystcy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń, choć pogoda nie wszystkim sprzyjała.

Zapraszamy na relacje z wypraw!


DZIKA KLASA NA DZIKIEJ RZECE

...czyli spływ kajakowy klasy 2.

W tym roku postanowiliśmy odejść od "uświęconej" gimnazjalnej tradycji i miast Czarnej Hańczy wybraliśmy Rospudę.

I dobrze.

Od samego początku, od Szafranek, porwał nas nurt wartki i dziki, ciskał na zapory z powalonych drzew i zatopione kamienie. Kajaki co i raz szorowały dnem po żwirze albo wbijały się dziobami w trzciny, obracały się, narowiły, stawały w poprzek rzeki. Nie mogliśmy narzekać na nudę - a to trzeba było przeciągać łódkę po zaporach z pni, to znów szybko chować się, by głową nie uderzyć w drzewo czy niski mostek.rospuda

Towarzyszyły nam nurogęsi, łabędzie, trzciniaki, wielkie kępy żółtych kosaćców i rozłożyste liście barszczu - przyroda Doliny Rospudy jest zachwycająca.

Wieczorami stawaliśmy na popas na kempingach, które oferowały mam różne atrakcje - niektóre trawę po pas (gra w piłkę nabierała wtedy nowego wymiaru), a to równiutko wykoszony trawniczek i eleganckie miejsce na ognisko.

Trzeciego dnia załamała się pogoda, na szczęście nie mówimy tu o naszej pogodzie ducha. Zrobiło się zimno, co szczególnie dokuczliwe było w nocy, dlatego dwie noce spędziliśmy w domkach. Po prawdzie jedne z nich tym się różniły od namiotów, że były z drewna. Poza tym w środku było równie rześko...

Na koniec zafundowaliśmy sobie saunę, by choć raz rozgrzać się porządnie. 

Czytaj więcej...

Klasa 1b w Kotlinie Kłodzkiej

PONIEDZIAŁEK 

Rano spotkaliśmy się pod naszym gimnazjum. Jedni z uczniów przyszli z rodzicami, a drudzy sami. Kiedy już pożegnaliśmy się i autokar był gotowy, udaliśmy się w podróż. Droga mijała dobrze, wszędzie słychać było śmiechy, dziki rap (puszczany głównie z tylnych siedzeń), ale i pojękiwanie jednego z kolegów.

klodzkoJechaliśmy trochę długo – mniej więcej sześć godzin. Kiedy już dotarliśmy na miejsce, okazało się (ku naszemu wielkiemu zdziwieniu), że będziemy nocować w bazie ZHP. Po wielu przepychankach i negocjacjach ulokowaliśmy się w pokojach. Przypomniało mi się, że mam schowane rękawice bokserskie w tylnej kieszeni plecaka, więc zaczęliśmy się bić, skore je znalazłem, a nie mieliśmy nic innego do roboty.

Już po kilku pojedynkach wszystkich bolały głowy od uderzeń, więc nasze wspaniałe wychowawczynie zdecydowały się na spacer do sklepu (najbliższy prawie 3 km od nas…). Podczas drogi zobaczyliśmy wiele kapliczek małych i dużych. Zrobiliśmy sobie wiele zdjęć i ogólnie przechadzka miło minęła. Wstąpiliśmy jeszcze do kościoła i oglądaliśmy różne nagrobki. Pod koniec dnia zjedliśmy kolację, umyliśmy się i poszliśmy spać. 

Janek

Czytaj więcej...

Warsztaty "Archipelag Skarbów"

W dniach 22-23 maja odbyły się w naszym Gimnazjum warsztaty w ramach programu ARCHIPELAG SKARBÓW. W programie warsztatów znalazły się zajęcia dla uczniów, nauczycieli i rodziców.

Dotyczyły one zdrowego i mądrego trybu życia. Młodzież zachęcana była "do unikania alkoholu, narkotyków, przemocy, pornografii i do czekania z seksem aż do małżeństwa.  

W trakcie dwóch dni warsztatów przekazywana jest wiedza o miłości, seksualności, budowaniu relacji opartych na zaufaniu i szacunku. Uczymy młodzież jak radzić sobie z „tygrysami”, które mieszkają w „dżungli”, jaką jest wnętrze człowieka. Dajemy młodym konkretne wskazówki, jak radzić sobie z pobudzeniem seksualnym, zakochaniem (które jest piękne, ale bywa ślepe), ze złością i gniewem. Zachęcamy młodzież do korzystania z tych wskazówek, trenowania własnej siły charakteru. Wiemy z naszych badań, że prawie każdy uczestnik programu wykorzystuje co najmniej jedną wskazówkę już w dniu warsztatów!

W ramach programu wyjaśniamy młodzieży najważniejsze prawa rządzące miłością. Omawiamy też problemy takie jak uzależnienie od seksu i pornografii oraz mechanizmy związane z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. Wszystkie te tematy są poruszane z dużą delikatnością i powagą, tak, by nie zranić tych, którzy mają takie doświadczenia, a zarazem przestrzec tych, którzy ich jeszcze nie mają.

Ważnym aspektem programu jest trening asertywności, w którym uczestnicy mogą ćwiczyć umiejętność przeciwstawiania się negatywnej presji rówieśników".

Więcej informacji można znależć tu : http://www.program.archipelagskarbow.eu/

Czytaj więcej...

KLASA III W LABORATORIUM FIRMY BAYER

baylab8.05. 2014 r. klasa III uczestniczyła w warsztatach, zorganizowanych przez firmę Bayer, pt. "Zupa, pompa i odrobina hydrauliki, czyli krew, serce i krążenie".Teraz układ krwionośny nie ma dla nas żadnych tajemnic!

 

 

Czytaj więcej...

Dzień Patrona

Szanowni Państwo, 

w imieniu Dyrekcji, Nauczycieli i Uczniów naszego Gimnazjum serdecznie zapraszamy na uroczyste odsłonięcie popiersia ks. Jana Twardowskiego. Wydarzenie będzie miało miejsce 4.06.2014 roku.

 

Harmonogram uroczystości:

09:00 - 10:00

Poetycki slam i akcja wywieszenia liści-poezji w zielonych miejscach wokół naszej szkoły 

10:00 - 12:00

Przedstawienie sylwetki Księdza – Janek Czechowicz, Martyna Cyganek, Jerzy Traczyński, Zuzia Zielińska

Recytacja wierszy w wykonaniu Janka Sawickiego, Alana Żaczka, Janka Gradonia, Amelki i Basi Stypuły

Odsłonięcie popiersia Księdza Jana Twardowskiego przez honorowych gości

Wspomnienia o księdzu Janie – Anna Kalinowska i Maciej Rayzacher

Występ muzyczny – Magda Koziej, Christian Pulawski i zespół szkolny Death Przymierzoband

 12.00-12.30

Poczęstunek


 

Czesne od nowego roku szkolnego

Szanowni Państwo,

od nowego roku szkolnego czesne w naszej szkole będzie wynosiło 960 zł miesięcznie przy płatności
w 12 ratach (Uchwała nr 10 Prezydium Zarządu Przymierza Rodzin z dnia 22 maja).

                                                                                                    Marzanna Rymsza-Leociak

                                                                                                              Dyrektor szkoły


Ekipa naszych Szkół w finale konkursu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Szanowni Państwo,

ekipa filmowa z naszego Gimnazjum (a właściwie obu Szkół - Gimnazjum i Szkoły Podstawowej, bo to nasi absolwenci) bierze od początku roku szkolnego udział w ogólnopolskim konkursie filmowym "Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej".

Bogdan, Olaf i Jasiek - ekipa 42 Warszawa - dotarli do finału konkursu (na 48 ekip z liceów i (zaledwie kilku) gimnazjów z całej Polski do finału dotarło tylko 12 drużyn).

Od dziś do 28 maja trwa głosowanie na najlepszy film w kategorii amatorskiej. System głosowania wygląda tak, że na poszczególne produkcje mogą głosować wszyscy chętni, bez ograniczeń w rodzaju rejestracji w systemie (z jednego komputera można zagłosować tylko raz). Siłą rzeczy reprezentanci dużych szkół mają większe szanse - liczniejsze grono kolegów.

Mam ogromną prośbę - wspomóżmy naszych reprezentantów!

Aby zagłosować należy wejść na stronę http://www.filmnahoryzoncie.com.pl/ i tam na samym początku jest dział "Projekty filmowe ukończone!".

Pod zdjęciem jest tekst: "Zachęcamy również do głosowania zarówno na filmy z wersji BASIC jak i z wersji PRO, które można znaleźć można tutaj i tutaj" - (ekipa 42 Warszawa, film  w wersji BASIC). Tam wystarczy kliknąć na pierwsze słowo "tutaj"  w ostatnim zdaniu i otwiera się szablon głosowania.

Dziękujemy za głosy!


Bagno wciąga, czyli Machnacz 2014

Machnacz.

Tyle już słów napisaliśmy o tym miejscu, a przecież co roku można opowiadać nowe historie. Wszystko przecież zależy od ludzi, którzy tam jadą, od pogody, od poziomu wody w bagnie (tak, to też ma znaczenie:), od komarów...DSC03463

DSC03415Pogoda była w tym roku dla nas niezwykle łaskawa. W czasie całodziennej wycieczki słońce świeciło na tyle, by było ciepło, ale nie upalnie, za to przez następne dwa dni suszyło nasze ubranie i buty z wielkim zapałem.

Tropem bobra i dzika przemierzaliśmy kolejno mszar, bór, ols, grąd i łęg, poznając zamieszujące je rośliny i zwierzęta. W mszarze znaleźliśmy jelenie poroże. W borze kopaliśmy dół, odkrywając geologiczną przeszłość tego miejsca. Wyszedłszy z olsu, rozpaliliśmy na pozostałościach rampy kolejowej ognisko i upiekliśmy kiełbasę z czosnkiem niedźwiedzim, który porasta grąd po horyzont. W łęgu wreszcie zapalaliśmy błędne ogniki wydobywających się z błot pęcherzyków metanu.

DSC04157Następnego dnia, choć słońce i rozwieszony przed domem hamak kusiły, każdy uczciwie i z zapałem wypełniał swoje obowiązki, dzięki czemu popołudniowe prezentacje były bardzo dobre, podobnie jak przygotowany na późną kolację przekładaniec kapuściany na żółto.

 

 


Czytaj więcej...

Egzaminy klasy III

Klasa trzecia już po egzaminach.

Wszyscy zdali:) A jak? Okaże się 18 czerwca. Teraz pozostała walka o stopnie, żeby nie uciekły wymarzone licea. 

BIOLOGICZNY OBÓZ NAUKOWY W MACHNACZU

W 2012 roku pracownicy Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych pisali: „Najtrudniejszą umiejętnością dla gimnazjalistów przystępujących w tym roku do egzaminu okazało się planowanie doświadczeń oraz formułowanie lub ocena wniosków na podstawie otrzymanych wyników. (…)  Zasadniczą trudność sprawiało też przetwarzanie zdobytych informacji, niezbędne do oceny poprawności stwierdzeń, wniosków czy hipotez.

Nadal rozumowanie oraz argumentowanie to umiejętności trudne dla gimnazjalistów – nie potrafią oni:mach1

a) dokonać oceny podanych stwierdzeń w odniesieniu do określonych sytuacji (weryfikacja hipotezy badawczej),

b) zastosować wiedzy w sytuacjach wymagających wyjaśnienia zjawisk czy zależności przyczynowo-skutkowych między faktami lub zjawiskami”.

My chcemy, aby nasi gimnazjaliści posiadali takie umiejętności praktyczne. Dlatego podczas BIOLOGICZNEGO OBOZU NAUKOWEGO W MACHNACZU każdy uczestnik będzie mógł poćwiczyć umiejętności niezbędne młodym naukowcom:

mach2          Analizę czyli  wyodrębnianie elementów ze złożonej całości lub określanie cech

          Syntezę czyli łączenie określonych elementów w całość

          Abstrahowanie czyli operowanie wybranymi cechami obiektów lub zjawisk z pominięciem pozostałych

          Uogólnianie czyli poszukiwanie w obiektach lub zjawiskach cech wspólnych i łączenie ich

          Porównywanie czyli zestawianie obiektów lub zjawisk w celu wykrycia różnic i podobieństw


A TO WSZYSTKO W PIĘKNYCH OKOLICZNOŚCIACH PRZYRODY….

Poza tym będzie możliwość nauczenia się:

- współpracy w grupie,

-  rozwiązywania problemów w twórczy sposób,

-  formułowania celów,mach4

 planowania i organizowania własnej pracy,

-  korzystania z różnych źródeł informacji,

-  selekcji i przetwarzania informacji z punktu widzenia celów projektu,

-  integrowania wiedzy z różnych przedmiotów nauczania,

-  zapisywania i prezentowania zebranych materiałów,

-  przygotowania i praktykowania wystąpień publicznych,

-  formułowania i wyrażania swoich opinii,

-  słuchania poglądów wyrażanych przez innych,

-  rozwiązywania konfliktów,

-  stosowania technik decyzyjnych,

-  dokonywania samooceny swojej pracy,

 samodzielnego i zespołowego uczenia się.

UWAGA – BAGNO WCIĄGA…

 


 

Średniowieczny port@l

Dzięki otwartej na nowo galerii sztuki średniowiecznej w Muzeum Narodowym, klasa Ib mogła przyjrzeć się temu, co było ważne dla ludzi żyjących ponad 600 lat temu.

Okazało się, że piętnastowieczny ideał kobiecy  - wysokiej, długonogiej blondynki z długimi falami loków, jakoś blisko przypomina to, co współcześnie oglądamy w plotkarskich gazetach.

Fantastyczne legendy o Świętym Graalu, czy o zmarłych świadczących podczas rozpraw sądowych, spotykamy dziś w literaturze fantasy.

Biblijne sceny tak chętnie przedstawiane w sztuce średniowiecznej również wydają się znajome.

Zupełnie obcy naszej kulturze jest tylko fakt, że autorzy niezwykle pięknych dzieł nie czuli potrzeby popisywania się nimi. Gdyby się podpisywali, byłoby o nich głośno. Mogli stać się celebrytami i postawić sobie samym pomnik. Niektóre obrazy były przecież tego warte.


Gimnazjaliści czytają przedszkolakom

Dziś Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Jedna z naszych grup projektowych udaje się do Przedszkola Integracyjnego Zielony Latawiec, by czytać dzieciom książki. Lektorami będą Julia, Zosia, Natalia, Ola i Hania.

cała polska czyta

 


 

Czytamy Herberta!

27.03.2014 r nasi uczniowie brali udział w akcji "Czytam w podróży... Herberta". Jej cel to popularyzacja
literatury Zbigniewa Herberta. Inspiracją jest jednak przede wszystkim niski poziom czytelnictwa w Polsce. Uczniowie rozdawali zakładki do książek i naklejki, zachęcając do czytania, nie tylko wierszy Herberta.

 

Czytamwpodrozy logo


 

 


 

 

r

l sp

logo

 STALE

WSPÓŁPRACUJEMY:

logo LS

Fundacja Dzielo Nowego Tysiaclecia

mw-logo