RELACJE Z ZIELONEJ SZKOŁY, cz. 3

LISBON STORY    traditional-portuguese-sardine-tipical-icons-illustrations-vector-48022364

6355

W tym roku klasa trzecia postanowiła poznać Portugalię. Każdy z uczniów musiał przygotować referat przybliżający kulturę, historię iP5290178 współczesność tego kraju. Oglądaliśmy też na ten temat kilka filmów (w tym "Gotuj z Makłowiczem w Lizbonie"). Poznawaliśmy geografię i przyrodę Półwyspu Iberyjskiego, zabytki powstałe na przestrzeni wieków i sylwetki słynnych Portugalczyków. Zastanawialiśmy się nad stanowiskiem Portugalii podczas II wojny światowej i rozwojem jej gospodarki później. Poszukiwaliśmy związków polsko-portugalskich i porównywaliśmy oba państwa.

Tak przygotowani pojechaliśmy zobaczyć na własne oczy to, o czym do tej pory tylko słuchaliśmy. Przez kilka dni intensywnie zwiedzaliśmy Lizbonę, Cascais i Sintrę. Wiemy już co to jest gotyk manueliński i azulejos, a także kim byli Luis de Camoes, markiz Pombal, Bartolomeo Diaz, Fernando Pessoa, Henryk Żeglarz, Antonio de Oliveiro Salazar i Jose Saramago. Nieobce są nam słowa:  "Luzjady", "obrigado" i "Cabo da Roca". Zrobiliśmy mnóstwo zdjęć, a mamy jeszcze więcej wspomnień. Zachęcamy do odwiedzenia tego fascynującego kraju!