Jesteśmy szkołą katolicką otwartą dla wszystkich, którzy akceptują nasze cele statutowe.

Staramy się, uczyć i wychować naszych uczniów zgodnie z wartościami chrześcijańskimi i prawdą ewangeliczną. Przekonani, że nauczanie Kościoła pomaga człowiekowi rozpoznawać godność własnej osoby i zadania wobec innych, traktujemy praktyki religijne jako pomoc potrzebną w dorastaniu. Dlatego w naszej szkole obowiązkowe są lekcje religii oraz wyjazdowe rekolekcje, które organizujemy dla uczniów w Adwencie i Wielkim Poście.

Zapraszamy też do podejmowania modlitwy za innych poprzez udział we Mszach św. w święta i pierwsze piątki miesiąca. Opiekę duszpasterską sprawuje nad nami o. Rafał Skrobacz ze Zgromadzenia Ojców Dominikanów na Służewiu.

Prosimy o modlitwę za uczniów, nauczycieli i dyrekcję gimnazjum.

Rekolekcje wielkopostne klasy 3 gim - Św. Katarzyna

Zaczęło się od NAJLEPSZEGO...rek8
Okazało się, że to bardzo dobry film. A potem przez uczestnictwo w mszach świętych, adoracji Najświętszego Sakramentu, Drodze Krzyżowej, świadectwa księdza Piotra i pana Michała, sakrament pokuty i pojednania oraz modlitwę osobistą próbowaliśmy zrozumieć dlaczego BÓG MOŻE TYLKO KOCHAĆ. 
Bardzo dziękujemy księdzu Piotrowi Janiszewskiemu za przygotowanie i poprowadzenie rekolekcji, a panu Michałowi za piękną oprawę muzyczną i świadectwo życia chrześcijańskiego.

Czytaj więcej...

Klasa 3gim analizuje Psalm 139

Klasa 3gim analizowała na religii Psalm 139. Uczniowie wykonali zdjecia, które według nich ilustrują poszczególne wersety psalmu.

ps1

Rekolekcje dla uczniów z Kabat

rek2W Adwencie dziewczęta i chłopcy z Kabat rozjechali się na rekolekcje. Rekolekcje dla chłopców odbyły się w Józefowie u ojców franciszkanów, a poprowadził je dominikanin o. Rafał Szymko. Dziewczętami zajmowała się wspólnota "Przymierze Miłosierdzia" i miały one miejsce w Czerwińsku o ojców salezjanów.

 

Czytaj więcej...

Dzień skupienia dla nauczycieli

"Jezus zapytał ich: «A wy za kogo Mnie uważacie?»" Mt 16,15skup1
"Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych" Mt 11, 28-29 
W przeddzień Adwentu nauczyciele mieli swój dzień skupienia.
 

Czytaj więcej...

Konferencja Dyrektorów i Katechetów Szkół Katolickich

362003W sierpniu 2018 roku miałam przyjemność wraz z panią Barbarą Labińską reprezentować szkołę podczas dorocznej Konferencji Dyrektorów i Katechetów Szkół Katolickich na Jasnej Górze. Tradycyjnie do sanktuarium przybyli przedstawiciele z całej Polski. Spotkanie dotyczyło przebiegu reformy oświaty  i dostosowywania do niej dokumentów szkolnych. Poza tym odbyły się dwie prelekcje: „Jak szkoła może pomóc rodzicom w wychowaniu dzieci (w tym do wiary)” i „O wspieraniu kształcenia matematycznego w szkołach podstawowych”. Ten drugi projekt Rady Szkół Katolickich przedstawiła prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska.
Na zakończenie spotkania odbyła się Msza święta odprawiona w bazylice, której przewodniczył bp Roman Pindel. W homilii biskup postawił pytanie: „Jak uczynić to, żeby ci, którzy są słuchaczami jednej Ewangelii, jednej katechezy, a wychodzą z tak bardzo różnych środowisk, z tak bardzo różnych rodzin, mogli być zgodnymi słuchaczami i odbiorcami zbawienia, pogłębienia wiary, odnalezienia swojego miejsca w Kościele. Cały czas pojawia się to pytanie, w jaki sposób?. Tak, jak biskup ma być zwornikiem, integratorem jedności Kościoła miejscowego, tak katecheta powinien pozwolić swoim uczniom, nieraz bardzo zantagonizowanym, odnaleźć się w jednym Kościele (…) Módlmy się o właściwie zrozumienie tej sytuacji, w której przychodzi nam kształtować, uczyć tych, którzy są nam powierzonymi uczniami”. 
Podczas mszy zawierzyliśmy wszystkie szkoły katolickie, w tym naszą, opiece Matki Bożej.
Małgorzata Zielińska

 362011     362012     362054
Zdjęcia dzięki uprzejmości Biura Prasowego Jasnej Góry

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

Rekolekcje klasy trzeciej "Zaryzykować życie?!"
14.03.2018 (środa) - Zbiórka o 7.55 na Dworcu Centralnym w hali głównej.
Powrót - 16.03.2018 (piątek) 19.52 na Dworzec Centralny

Weźcie ze sobą: Pismo Święte, zeszyt do religii, LEGITYMACJĘ SZKOLNĄ, ODPOWIEDNI UBIÓR TAK BY MÓC TRZYKROTNIE WYJŚĆ NA SPACER W GÓRACH, piórnik, kapcie, piżamę, przybory do mycia.
 
Rekolekcje klas siódmych i drugiej "WWWW - Do wyższych rzeczy zostałem stworzony” 
 
14.03.2018 (środa) Zbiórka o 8.15 na Dworcu PKP Śródmieście przy kasach przy peronie 1.
Powrót - 16.03.2018 (piątek) ok 15.30 na Dworzec Śródmieście

Nocleg 
http://www.sulejowek.marianie.pl/

Uczniowie powinni mieć ze sobą: Pismo Święte, zeszyt do religii, LEGITYMACJĘ SZKOLNĄ I KARTĘ MIEJSKĄ, ŚPIWÓR, piórnik ( z 
nożyczkami, klejem, kolorowymi pisakami), kapcie, piżamę, przybory do mycia.
rekolekcje

Rekolekcje adwentowe

dz7Tegoroczne rekolekcje adwentowe chłopcy i dziewczęta z naszej szkoły spędzili oddzielnie. Rekolekcje dla dziewcząt pt. "Wolontariat - życie inne, niż myślisz" prowadzili wolontariusze z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego. Opowiadali, jak pracuje się w innych krajach, często bardzo odległych i "egzotycznych", z jakimi trudnościami spotykają się misje katolickie, jak żyją ludzie w tych krajach.

Rekolekcje chłopców możnaby podsumować okrzykiem "Siła i moc!". W Laskach poprowadziła je dla nas Wspólnota Przymierze Miłosierdzia. Było niezwykle dynamicznie, dużo ruchu, dużo tańca, dużo radości. Chłopaki wysłuchali kilku świadectw, sami też mogli takie dać, uczestniczyli w modlitwach, wysłuchali konferencji na wiele poruszających ich tematów.

Czytaj więcej...

Forum Szkół Katolickich w Częstochowie

Szanowni Państwo, 

w dniach16-18.11. miałam przyjemność reprezentowania naszej społeczności podczas Ogólnopolskiego Forum Szkół Katolickich, które odbywało się w Częstochowie. Jego myśl przewodnia brzmiała „Chodzi o to, ażeby nasze myślenie o Kościele, ażeby nasze bycie w Kościele – istnienie w nim – stało się głębsze, dojrzalsze, autentycznie chrześcijańskie, ewangeliczne” (kard. Karol Wojtyła, 1965). 
 
Zachęcam do obejrzenia relacji z tego wydarzenia: http://www.jasnagora.com/wydarzenie-11535
 
Informuję też, że na Jasnej Górze w dn. 23 grudnia o godz. 15.30 zostanie odprawiona msza święta o błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej dla Szkoły Przymierza Rodzin nr 2 im. ks. Jana Twardowskiego.

Pielgrzymka przymierza rodzin

pielgrzymka11 czerwca 2017 roku odbyła się piesza pielgrzymka całego Przymierza Rodzin do sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej w Powsinie. Wyruszylismy o godzinie 11.30 spod stacji metra Kabaty i dotarliśmy po dwóch godzinach na Mszę świętą. Trasa naszej pielgrzymki wiodła przez Las Kabacki, podczas niej odmawialiśmy różaniec, jedną z jego tajemnic poprowadził Janek Goebel.

 

 


 

Rekolekcje wielkopostne 2017

„Co chwila bądź lepszy. Teraz czas drogi.” O. Maksymilian Maria Kolbe

W dniach 20 – 22 marca uczniowie z klas I i II mieli szansę pogłębienia swojej relacji z Bogiem i bliźnimi podczas rekolekcji. Na czas wielkopostnego skupienia pojechaliśmy do Niepokalanowa, gdzie zamieszkaliśmy w domu w Lasku. Tam ojcowierek5 franciszkanie pomagali nam dojrzeć to co Najważniejsze. Podczas tych dni rozważaliśmy fragmenty Pisma Świętego, rozmawialiśmy ze sobą i siostrami zakonnymi na temat miłosiernego Samarytanina, zwiedziliśmy sanktuarium Maryjne, modliliśmy się za siebie nawzajem. Każdy miał szansę przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania oraz powierzyć Bogu siebie i innych podczas adoracji.

 

 

Kilka myśli o. M. M. Kolbego ku zastanowieniu się:

  • Dobrze spełniać to co ode mnie zależy, a dobrze znosić to, co ode mnie nie zależy – oto jest cała doskonałość i źródło prawdziwego szczęścia na świecie.
  • Dużo może być wiedzy, ale miłości w życiu nie widać. Tylko ta wiedza, która wypływa z miłości, ma wartość.
  • Jedynie prawda jest i może być fundamentem szczęścia tak poszczególnych ludzi jak i całej ludzkości.
  • Kolana, a nie rozum albo pióro, dają owoc w pracy, kazaniach, książkach.
  • Módl się nie więcej, ale lepiej i ufaj.
  • Największa ofiara – to ofiara z własnej woli.
  • Skupienie jest początkiem nawrócenia.

Czytaj więcej...

Rekolekcje wielkopostne

rek

 

Drodzy Uczniowie Klas I i II,

W poniedziałek 20 marca jedziemy na rekolekcje wielkopostne do Niepokalanowa. Prowadzić je będzie franciszkanin o. Michał Brzezicha.

Spotykamy się o godz. 9.00 na tzw. "patelni" przy Metrze Centrum.

Wracamy w środę 22 marca o 14.15 na Dworzec Śródmieście. Koniecznie weźcie ze sobą Pismo Święte (nie zapomnijcie zabrać go ze sobą w piątek ze szkoły!), zeszyt do religii, ważną, podpisaną legitymację szkolną, piórnik, kapcie i inne rzeczy potrzebne na dwa dni poza domem.

Pozdrawiam serdecznie, Małgorzata Zielińska


 

Wielkopostne rekolekcje klasy III

Rekolekcje klasy III. Wyprawa do krainy dojrzałości.


Biały habit - czarny habit: dominikanie i franciszkanie, dwa zakony żebracze, które towarzyszą sobie w drodze od ośmiu wieków. Różne charyzmaty alerek2aaa ten sam cel. O. Wojtek i o. Grzegorz przyjaźnią się od lat. ceniąc to, co ich różni, bo właśnie to ich ubogaca.
O. Wojtek przyjechał do klasztoru franciszkanów z gimnazjalistami z Warszawy, poprowadzi tu dla nich trzydniowe rekolekcje "Wyprawa do krainy dojrzałości". Zaprosił Pielgrzymów Miłosierdzia żeby opowiedzieli młodzieży o doświadczeniu niemocy i drodze z Jezusem. Wieczorem wszyscy razem obejrzymy film "Ufam Tobie". 
Franciszek i Dominik. Dwie drogi, jeden Kościół.

Czytaj więcej...

Rekolekcje adwentowe

ch1W tym roku chłopcy i dziewczęta z naszego Gimnazjum odbywali rekolekcje adwentowe osobno. Chłopcy u ojców Pallotynów w Otwocku, a dziewczyny niedaleko - u Sióstr Szensztackich w Świdrach Wielkich.

To był owocny czas, który spędziliśmy nie tylko na skupieniu i modlitwie, ale także na wspólnej zabawie i pracy. 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Rekolekcje wielkopostne 2015

Mam problem z wiarą. Co to jest nadzieja? Jak nauczyć się kochać?

W dniach 25-26 lutego b.r. uczniowie wszystkich klas odbyli rekolekcje wielkopostne. Pojechaliśmy do Poznania do Domu Rekolekcyjnego Św. Józefa prowadzonego przez Siostry Misjonarki Chrystusa Króla. MG 9979

 

http://www.dsj.mchr.pl/

 

Tam Ojciec dominikanin Stanisław Nowak przez dwa dni prowadził nas po drogach i bezdrożach tematów takich jak: utrata wiary, miłość i nadzieja, powrót do Boga. Towarzyszył nam dzielnie, wspierając słowem i uśmiechem, nasz duszpasterz Ojciec Łukasz Detmer. Uczniowie uczestniczyli w konferencjach, warsztatach i ciekawych rozmowach z ojcami dominikanami. Mieli okazję do adoracji, modlitwy Pismem Świętym, refleksji nad sobą i do dobrej i solidnej spowiedzi.

Pielgrzymowaliśmy po okolicach Poznania, testując granice naszej wytrzymałości oraz badając niezmierzone pokłady cierpliwości prowadzących nas kapłanów i nauczycieli. Widzieliśmy miejsca, w których pięć tysięcy lat temu spadł deszcz meteorytów i poznaliśmy przyrodę okolicznych lasów i pól dzięki długiemu spacerowi IMG 5596z Ojcem Stanisławem.

Przetestowaliśmy alternatywne sposoby dotarcia do celu mimo wszystko, wspomagając braki w dostawie komunikacji miejskiej tradycyjnym sposobem podróżowania pieszo. Widzieliśmy Poznań nocą prowadzeni po Starym Mieście przez Przewodnika-Niespodziankę czyli z zaprzyjaźnioną z naszą katechetką Panią Agnieszkę Jabłońską – Buchla. Dowiedzieliśmy się, że miasto było dawno temu zalane pod dach pewnej kamieniczki, i że zamek poznański wcale nie jest taki stary, jak by się wydawało. Kto słuchał, ten się dowiedział wielu ciekawostek, kto nie słuchał ten zobaczył piękny Rynek Starego Miasta. Rekolekcje dały nam też możliwość odbycia rozmów duszpasterskich, towarzyskich, pośpiewania pieśni wielkopostnych, turystycznych, a nawet jednej szanty. Rekolekcje zakończyły się spokojnie i radośnie. Wszyscy wrócili zdrowi i na pewno każdy przywiózł ze sobą wiele wspomnień.

Czytaj więcej...

Szkolne kolędowanie

Tak było na tegorocznym kolędowaniu w kościele św. Michała Archanioła.DSC03973

Samozwańczy Gimnazjalny Chór Anielski zaśpiewał: Adeste Fideles, 12 days of Christmas oraz Gore gwiazda Jezusowi.
Gimnazjaliści pomagali również w zbórce i pakowaniu produktów spożywczych dla Banku Żywności.

Czytaj więcej...

Święto ofiarowania pańskiego

2 lutego Kościół rzymskokatolicki obchodzi Święto Ofiarowania Pańskiego. W Polsce jest ono nazywane Matki Bożej Gromnicznej, ponieważ dziś księża święcą gromnice. To także Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. 

Ksiądz Przemysław Śliwiński wyróżnia cztery aspekty Święta Ofiarowania Pańskiego. Przede wszystkim to pamiątka ofiarowania Jezusa w świątyni jerozolimskiej - zaznacza duchowny. Zgodnie z żydowską tradycją czterdzieści dni po narodzinach pierworodnego syna każda rodzina musiała go przynieść do świątyni. Robiono tak na pamiątkę ocalenia przez Boga pierworodnych Izraelitów podczas niewoli egipskiej. Pierworodny u Żydów był uważany za własność Boga. Dlatego należało złożyć go w ręce kapłana i wykupić za ofiarę. 

Dziś do kościołów wierni przynoszą woskowe świece zwane gromnicami. Kapłani je święcą. Nazwa tych świec pochodzi od gromów, przed którymi dawniej strzec miały stawiane podczas burzy w oknach gromnice. Pojawia się też przy tej okazji ważny znak światła - wyjaśnia ksiądz Przemysław Śliwiński.


ZAPROSZENIE NA KOLĘDOWANIE 2015

Gdy się Chrystus rodzi i na świat przychodzi, zlobek
ciemna noc w jasności promienistej brodzi,
Aniołowie się radują pod niebiosa wyśpiewują:
Gloria, Gloria, Gloria in excelsis deo.

 

Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele!

Zapraszamy na Kolędowanie, które w tym roku szkolnym odbędzie się

w piątek 9 stycznia

w dolnym kościele p.w. św. Michała Archanioła o godzinie 18.

Będziemy śpiewali kolędy a także obejrzymy szopki ze szkolnego konkursu szopek.

Zachęcamy także do wzięcia udziału w ZBIÓRCE ŻYWNOŚCI dla Banku Żywności SOS w Warszawie

Wszystkich, którzy chcieliby włączyć się w świąteczną zbiórkę żywności, prosimy o przyniesienie ryżu, kasz, cukru, oleju, konserw, dżemów, herbat lub słodyczy dla dzieci.


Roraty

W tym roku uczestniczyliśmy w pięknej mszy roratniej w kościele oo. Dominikanów na Służewiu. Po mszy klasy drugie zaprosiły wszystkich na śniadanie.


 

Rekolekcje adwentowe "Chrześcijanin? Kim jestem?"

 

rek1Tegoroczne rekolekcje spędziliśmy w Sulejówku, w Domu Rekolekcyjnym Księży Marianów. Rekolekcje poprowadził duszpasterz naszego gimnazjum, o. Łukasz Detmer OP.

Rozpoczęliśmy je od dziękczynnej mini-pielgrzymki, lasami od Starej Miłosnej do Sulejówka, czytając po drodze wybrane fragmenty z Pisma Świetego.

 

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Rekolekcje wielkopostne dla klasy trzeciej

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE „Samarytanin w drodze”

Rekolekcje odbędą się w dn. 11-12 marca b.r. w domu rekolekcyjnym Franciszkańskiego Centrum Duchowości i Kultury w Warszawie. Rekolekcje poprowadzi o. Szymon Kulwicki, misjonarz z zakonu pallotynów w Konstancinie. Ojciec Szymon ostatnich kilka lat spędził na Ukrainie, obecnie pełni posługę kapelana Zgromadzenia Sióstr Służebniczek w Konstancinie, jest też duszpasterzem Ochronki im. Bł. Edmunda Bojanowskiego przy tym Zgromadzeniu.

Koszt rekolekcji: 70 zł (wyżywienie i koszt pobytu w domu rekolekcyjnym).

 


 

Rekolekcje wielkopostne dla klas pierwszych i drugiej

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE „SIEDEM kontra OSIEM”

Rekolekcje odbędą się w dn. 11-12 marca b.r. w Domu Rekolekcyjnym Sióstr od Aniołów w Konstancinie Jeziornie. Rekolekcje poprowadzi ojciec dominikanin Stanisław Nowak z Lublina, Prowincjalny Promotor Ewangelizacji przez Internet.

Koszt rekolekcji: 100 zł (wyżywienie, nocleg i transport).

 


 

Rekolekcje "Być misjonarzem dzisiaj"

W dniach 5 – 6 grudnia b.r. odbyły się rekolekcje adwentowe dla uczniów naszej szkoły. Naszym rekolekcjonistą zgodził się zostać o. Lazare Sowaho. Lazare – misjonarz kombonianin pochodzący z Togo.

Temat rekolekcji „Być misjonarzem dzisiaj” miał nam uświadomić ogromną rolę misji i powołania do nich w dzisiejszym świecie. Ojciec Lazare w naukach zwracał uwagę na konieczność otwarcia się na biednych i potrzebujących, których nie brak w naszym najbliższym otoczeniu. Aby być misjonarzem w dzisiejszym świecie, nie trzeba wyjeżdżać na misje, wystarczy otworzyć serce i podzielić się wiarą, tym co mamy, i tym czego być może mamy mało.

Ojciec Lazare pokazał nam świat ubogich w Afryce, rolę misji na terenach nie tylko afrykańskich, i wskazał drogę do Boga poprzez ludzi potrzebujących.

Adwentowe oczekiwanie na Narodziny Pana upływać nam będzie na wspominaniu nie tylko żartów i uśmiechu Ojca Lazare, czy nocnej burzy i wichury, a w konsekwencji - dramatycznego powrotu z Kań poprzez lody, zawieje i śnieg. Teraz będziemy poważniej zastanawiać  się, gdzie Bóg nas wzywa do pełnienia naszej życiowej misji.

Czytaj więcej...

Rekolekcje wielkopostne klas 3.

Rekolekcje wielkopostne "Wierzę. Wierzę? Wierzę!"

Klasy trzecie na wielkopostne rekolekcje pojechały do Świętej Katarzyny w Góry Świętokrzyskie. Księża pallotyni cały czas zachęcali nas do osobistej odpowiedzi co to znaczy wierzyć. Podczas rekolekcji odprawiliśmy drogę krzyżową wchodząc poprzez głęboki śnieg na Święty Krzyż, gdzie zostaliśmy pobłogosławieni relikwią Krzyża Chrystusowego.

Do „Wieczernika” – ośrodka rekolekcyjnego pallotynów przyjeżdżamy regularnie. Zawsze czujemy tam ciepło i opiekę prowadzących księży. Mamy też okazję wspiąć się na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę.

Rekolekcje wielkopostne "Triduum Paschalne"

Triduum Paschalne ze świętym Piotrem

Klasy pierwsza i druga na wielkopostne rekolekcje pojechały do Sulejówka. Wydawało się, że zimno panujące w domu rekolekcyjnym uniemożliwi nam skupienie. Stało się inaczej. Ksiądz Krzysztof Jarosz – wikary z parafii błogosławionego ojca Pio – przeprowadził nas przez wydarzenia ostatnich dni życia Jezusa. Przez Wielki Czwartek przeszliśmy w towarzystwie Jego przyjaciół. Przyjrzeliśmy się wrogom Jezusa z Wielkiego Piątku i doświadczyliśmy trudu pustki życia bez Niego w Wielką Sobotę. Wszystko po to, by czekać na Zmartwychwstanie.

Czytaj więcej...

REKOLEKCJE ADWENTOWE "Bóg szuka człowieka"

Rekolekcje odbędą sie w dniach 3-4 grudnia 2012 w Kaniach Helenowskich.

 

Tegoroczne rekolekcje odbędą się w domu rekolekcyjnym im. Jana Pawła II w Kaniach Helenowskich.

Uczniowie będą w dwóch domach tego samego ośrodka.

Rekolekcje dziewcząt poprowadzi o. Dariusz Laskowski OSPPE (paulin)

Rekolekcje chłopców - ks. Maciej Wygnański.

 

Zbiórka z legitymacjami szkolnymi przy kasie dworca WKD 3.12 o 8.00.

Powrót we wtorek 4.12. po południu ok. 17.

Koszt 100 zł bez pościeli (konieczny śpiwór).

r

l sp

logo

 STALE

WSPÓŁPRACUJEMY:

logo LS

Fundacja Dzielo Nowego Tysiaclecia

mw-logo